Νίκη ανάσα για τη Βαλένθια που ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη

Βαλένθια - Οσασούνα

Photo by Aitor Alcalde/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 00:06 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:21 - 12.03.2023

Το γκολ του Κλάιφερτ ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει η Βαλένθια τη νίκη επί της Οσασούνα (1-0) και να ξεκολλήσει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τρίποντο «χρυσάφι» για τη Βαλένθια! Οι «νυχτερίδες» πήραν μια πολύ σημαντική νίκη επί της Οσασούνα με 1-0 στο «Μεστάγια» χάρη στο γκολ του Τζάστιν Κλάιφερτ.

Με αυτή τη νίκη το σύνολο του Ρουμπέν Μπαράχα ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη, σκαρφαλώνοντας στην 16η θέση με 26 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Παμπλόνα έμεινε στην 8η θέση με 34 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και αφού έχασαν αρκετές ευκαιρίες, στο 74ο λεπτό ήρθε η λύτρωση δια ποδός Κλάιφερτ. Στις καθυστερήσεις είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη, όμως ο Ντούρο έχασε πέναλτι. Ωστόσο, δεν το πλήρωσαν.

Βαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Τσενκ, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Μούσα (82’ Μορίμπα), Γκιγιαμόν, Αλμέιδα (72’ Γκονζάλεθ), Καστιγιέχο (58’ Λίνο), Ντούρο, Κλάιφερτ (82’ Κορέια).

Οσασούνα: Ερέρα, Μονκαγιόλα (78’ Ορόθ), Ερνάντεζ, Γκαρσία, Κρουζ, Γκόμες, Ιμπάνιεθ (78’ Μπράσανατς), Τόρο (78’ Μπάρχα), Άβιλα (66’ Βιδάλ), Ελζαλζουλί, Κίκε Γκαρσία (73’ Μπούντιμιρ).