Τρίτη σερί ήττα και μπελάδες για την Εσπανιόλ, κλώτσησε την ευκαιρία η Βαγιεκάνο

Εσπανιόλ - Θέλτα

Photo by Alex Caparros/Getty Images

Sportal newsroom 21:22 - 18.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:39 - 18.03.2023

Συνέχεια στο αρνητικό της σερί έδωσε η Εσπανιόλ, η οποία γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Θέλτα και... έμπλεξε. Έχασε την ευκαιρία να πατήσει εξάδα η Βαγιεκάνο μετά την ισοπαλία (1-1) με τη Χιρόνα.

Ο κατήφορος δεν έχει τέλος για την Εσπανιόλ, η οποία είδε τη Θέλτα να φεύγει από την έδρα της με το «τρίποντο», αφού έχασε με 3-1. Έτσι, η «Περικίτο» έμεινε στην 16η θέση και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ οι «Κέλτες» βρίσκονται στην 10η θέση με 34 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ των Βέιγκα (26') και Άσπας (45'). Ο Πέρεζ στο 82' τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ έπειτα από τέσσερα λεπτά ο Γκραγκέρα διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Νωρίτερα, η Ράγιο Βαγιεκάνο ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Χιρόνα και κλώτσησε την ευκαιρία να πατήσει στην πρώτη εξάδα, αφού με τον έναν βαθμό έμεινε στην 8η θέση με 36 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Μίτσελ είναι στην 12η θέση με 31 βαθμούς.

Επιπλέον, Αλμερία και Κάντιθ ήρθαν ισόπαλες με 1-1, με αποτέλεσμα οι «ιντάλικος» να μείνουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας της La Liga, ενώ το «κίτρινο υποβρύχιο» είναι στην 14η θέση με 28 βαθμούς.