Η Σοσιεδάδ έ(χ)ασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την τετράδα

Δημήτρης Χούπης 16:57 - 13.05.2023 / Ανανεώθηκε: 17:06 - 13.05.2023

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Χιρόνα και έχασε την ευκαιρία να φτάσει ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση της τέταρτης θέσης.

Ρεάλ Σοσιεδάδ και Χιρόνα ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο Σαν Σεμπαστιάν για την 34η αγωνιστική της La Liga. Με αυτή την ισοπαλία οι Βάσκοι έχασαν την ευκαιρία να φτάσουν πιο κοντά στην κατάκτηση της τέταρτης θέσης.

Η περίεργη στρατηγική του Ρούντιγκερ για να αποσπάσει την προσοχή του Χάαλαντ (vid)
CHAMPIONS LEAGUE

14:51 - 10.05.2023

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ περιορίστηκε σε μόλις 21 αγγίγματα της μπάλας στον ημιτελικό του Champions League με την Ρεάλ Μαδρίτης κι αυτό οφείλεται σε σημαντικό βαθμό στον Αντόνιο Ρούντιγκερ.

Το σκορ για τη Σοσιεδάδ το άνοιξε ο Μικέλ Οϊαρθάμπαλ στο πέμπτο μόλις λεπτό με πέναλτι και ο Νταβίντ Σίλβα στο 24' διπλασίασε τα τέρματα για τους Βάσκους. Παρόλα αυτά πριν από το ημίχρονο η Χιρόνα έφερε τον αγώνα στα ίσα. Στο 37' ο Κούτο μείωσε σε 2-1 και στο 45+3' ο Στουάνι έκανε το 2-2, σκορ που ήταν και το τελικό. Με δέκα τελείωσε το παιχνίδι η ομάδα της Βαρκελώνης, αφού στο 87' ο Ρομέου αποβλήθηκε, δεχόμενος δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ Σοσιεδάδ παραμένει στην τετράδα, έχοντας μια διαφορά ασφαλείας από την πέμπτη Βιγιαρεάλ. Συγκεκριμένα οι Βάσκοι έχουν 62 πόντους, ενώ η ομάδα της Βαρκελώνης ανέβηκε στην έβδομη θέση με 48 βαθμούς.