«Σωτήρας» Εμπαπέ έφερε τη λύτρωση στο 90+1 για την Παρί Σεν Ζερμέν

Παρί Σεν Ζερμέν

©Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:55 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:11 - 12.03.2023

Με ένα γκολ στις καθυστέρησες, ο Κιλιάν Εμπαπέ έσωσε την Παρί Σεν Ζερμέν από γκέλα και της χάρισε τη νίκη επί της Μπρέστ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν παραλίγο να στερηθεί δύο βαθμούς στο Μπρεστ, όμως ο Κιλιάν Εμπαπέ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με ένα γκολ στις καθυστερήσεις έφερε τη νίκη (2-1). Μέχρι εκείνη την ώρα η γηπεδούχος κρατούσε γερά και ήλπιζε σε μία ισοπαλία που θα της τόνωνε το ηθικό, ενόψει της προσπάθειας που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Το ξεκίνημα θα μπορούσε να ήταν ιδανικό για τους παίκτες του Κριστόφ Γκαλτιέ, αν η προσπάθεια του Σολέρ δεν είχε καταλήξει στο δοκάρι του Μπιζότ στο 11'. Όμως ο ίδιος διόρθωσε το «λάθος» του στο 37', κάνοντας το 0-1 με προσπάθεια εντός περιοχής.

Όμως η χαρά κράτησε για λίγο αφού ο Ονοράτ έκανε το 1-1 έξι λεπτά αργότερα, προκαλώντας την «έκρηξη» χαράς στις κερκίδες. Η έκσταση μάλιστα κράτησε μέχρι το 90+1 όπου αρκετοί πίστεψαν πως η ισοπαλία θα έρθει στη Βρέστη, όμως εκεί εμφανίστηκε ο Κιλιάν Εμπαπέ. Ο Γάλλος επιθετικός ήταν εκεί για να σώσει την ομάδα του και να της δώσει τη νίκη, αφού πρώτα έπρεπε το τέρμα να επικυρωθεί από τον VAR.