Η Ιαπωνία σόκαρε την Γερμανία (2-1)

Οι πανηγυρισμοί των ποδοσφαιριστών της εθνικής Ιαπωνίας μετά την ανατροπή κόντρα στην Γερμανία.

Νέα «βόμβα» στο Μουντιάλ: Η Ιαπωνία σόκαρε την Γερμανία (2-1)

Ελένη Ανδρικοπούλου 17:24 - 23.11.2022 / Ανανεώθηκε: 15:29 - 28.11.2022

Σπουδαία νίκη - ανατροπή για την Ιαπωνία που επικράτησε της Γερμανίας (2-1) στο Μουντιάλ 2022. Ντόαν και Ασάνο έστειλαν στα ουράνια τους Ασιάτες και έριξαν στο καναβάτσο τα «πάντσερ».

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της σε διεθνής διοργάνωση πανηγύρισε η Ιαπωνία! Οι Ασιάτες επικράτησαν (2-1) της Γερμανίας κάνοντας ολική ανατροπή μέσα σε οκτώ λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο του ματς στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου του Μουντιάλ 2022 στο Khalifa International Stadium. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με ήρωες τους Ντόαν και Ασάνο πήραν το «τρίποντο» και έβαλαν «φωτιά» στον όμιλο.

Μετά τα πρώτα 10 λεπτά τους ματς που η Ιαπωνία μπήκε με περισσότερο πάθος και ενέργεια ήταν η ώρα των «πάντσερ» να αναλάβουν δράση. Το σύνολο του  Χανς-Ντίτερ Φλικ πραγματοποιούσε επιθέσεις κατά κύριο λόγο από τη αριστερή πλευρά με τον Ράουμ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους τυπικά γηπεδούχους καταγράφηκε στο 21ο λεπτό. Ο Κίμιχ έπιασε μία οβίδα αλλά ο Γκόντα με σούπερ επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 28ο λεπτό ο Γκουντογκάν έκανε ένα μακρινό σουτ, ενώ ο Ράουμ ήταν δίπλα του αμαρκάριστος, μην απειλώντας τον Ιάπωνα κίπερ.

Μία, δύο..τρίτη και φαρμακερή για την Γερμανία. Ο Κίμιχ βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Ράουμ που ήταν ολομόναχος στην πλάτη της άμυνας των Ιαπώνων στο 31ο λεπτό. Ο αριστερός μπακ των «πάντσερ» βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γκόντα, ο οποίος τον ανέτρεψε (δύο φορές) έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να ανοίξει το σκορ. Ο Γουντογκάν από το σημείο του πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην εθνική Γερμανίας (1-0) στο 33'. Μάλιστα είναι το παρθενικό γκολ για τον μέσο της Σίτι με την εθνική του ομάδα σε μεγάλο τουρνουά!

Η Γερμανία μπήκε φορτσάτη στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας την ίδια όρεξη που είχε στα 35 λεπτά του πρώτου μέρους. Είχε την απόλυτη κυριαρχία, με την Ιαπωνία κατά κύριο λόγο να αμύνεται.  Στο 47' τα «πάντσερ» είχαν τεράστια ευκαιρία να πετύχουν ένα ακόμα γκολ. Ο Μίλερ δημιούργησε για τον Γκνάμπρι, που πήρε τον διάδρομο από δεξιά, σούταρε από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και πέρασε άουτ! Στο 51ο λεπτό ο Μουσιάλα με εντυπωσιακή ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ψηλά από την εστία του Γκόντα.  Στο 61' ο Γκουντογκάν είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της Εθνικής Γερμανίας αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ιαπωνίας να δείξει ότι είναι ακόμα στο ματς. Δυνατή κεφαλιά του Ιτακούρα, απομάκρυνε ο Σλότερμπεκ ενώ η μπάλα είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα της εστίας του Νόιερ.

Στο 70 λεπτό καταγράφηκε φάση διαρκείας για τα «πάντσερ». Ο Γκόντα απέκρουσε σουτ των Χόφμαν και Γκνάμπρι αρχικά. Στη συνέχεια ο ποδοσφαιριστής της Μπάγερν πήρε κεφαλιά με τον τερματοφύλακα της Ιαπωνίας να διώχνει σε δύο χρόνους. Στο 73' η Ιαπωνία είχε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα. Όμως ο Νόιερ αποσοβεί τον κίνδυνο για την ομάδα του κάνοντας φανταστική επέμβαση με το ένα χέρι στην προσπάθεια του Ίτο και στην επαναφορά ο Σακάι στέλνει τη μπάλα ψηλά προ κενής εστίας. Δύο μόλις λεπτά αργότερα οι Ασιάτες φτάνουν στην ισοφάριση (1-1)! Ο Μιναμίνο από τα αριστερά της περιοχής έκανε τη σέντρα-σουτ, ο Νόιερ απέκρουσε αλλά ο Ντόαν πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Απόλυτη ανατροπή για την Ιαπωνία! Αδιανότητο προσωπικό γκολ του Ασάνο στο 85ο λεπτό (πέρασε ως αλλαγή στο 57' στη θέση του Μαέντα), ο οποίος άντεξε στα μαρκαρίσματα μπαίνοντας στην περιοχή και νίκησε τον Νόιερ περνώντας την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γερμανού τερματοφύλακα.

Το μήνυμα της Γερμανίας πριν την σέντρα

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στις ευκαιρίες που δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε ένα δεύτερο γκολ η Γερμανία. Τα «πάντσερ» δεν μπόρεσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, οι Ιάπωνες το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν τη σπουδαία νίκη.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 13.2 χιλιόμετρα που κατέγραψε ο Κίμιχ αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την Γερμανία να πανηγυρίσει το πρώτο της «τρίποντο» στο Μουντιάλ 2022.

MVP: Ο Ασάνο. Ο επιθετικός της Ιαπωνίας από τη στιγμή που πέρασε στο ματς (57') άλλαξε την εικόνα της ομάδα του και φυσικά σημείωσα και το νικητήριο γκολ για τους Ασιάτες.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

Γερμανία (Χάνζι Φλικ, 4-2-3-1): Νόιερ, Ζίλε, Ρίντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ, Κίμιχ, Γκιντογκάν (67' Γκορέτσκα), Γκνάμπρι (90' Μουκόκο), Μίλερ (67' Χόφμαν), Μουσιάλα (79' Γκέτσε), Χάφερτς (79' Φίλκρουγκ)

Ιαπωνία (Χατζίμε Μοριγιάσου, 4-2-3-1): Γκόντα, Χ. Σακάι (75' Μιναμίνο), Γιοσίντα, Ιτακούρα, Ναγκατόμο (57' Ασάνο), Εντο, Τανάκα (71' Ντοαν), Γ. Ίτο, Καμάντα, Κούμπο (46’ Τομιγιάσου), Μαέντα (57' Μιτόμα)

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: 27/11 Ιαπωνία-Κόστα Ρίκα (12:00) και Ισπανία-Γερμανία (21:00)

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }