Ο Μέσι πρώτα «χόρεψε» και μετά σέρβιρε στον Άλβαρες για το 3-0 της Αργεντινής απέναντι στην Κροατία (vid)

Αργεντινή / © Intime

Sportal newsroom 22:53 - 13.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:54 - 13.12.2022

Μέσι και Άλβαρες «σμπαράλιασαν» την άμυνα της Κροατίας στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού στο «Lusail Iconic Stadium», πριν συνεργαστούν ξανά για το 3-0 στο 69', στέλνοντας την Αργεντινή ακόμη πιο κοντά στον τελικό του Μουντιάλ 2022.

Ο Άλβαρες κέρδισε το πέναλτι που εκτέλεσε άψογα ο Μέσι για το 1-0 στο 34'. Και στη συνέχεια νίκησε όλη την άμυνα της Κροατίας για το 2-0 στο 39'. Με τέσσερις χαφ πίσω τους και απόλυτη ελευθερία κινήσεων, Μέσι και Άλβαρες αποδιοργάνωσαν την αμυντική γραμμή της «Hrvatska», δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην Αργεντινή στο ημίχρονο του ημιτελικού στο «Lusail Iconic Stadium».

Δεν σταμάτησαν όμως εκεί. Είχε και συνέχεια το... μενού της συνεργασίας τους και μάλιστα με ένα εντυπωσιακό -σε δημιουργία- γκολ στο 69'. Όταν ο Μέσι επιτέθηκε στην αντίπαλη περιοχή από δεξιά και «χόρεψε» στο χορτάρι, πριν σερβίρει στον Χουλιάν Άλβαρες που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Λιβάκοβιτς για το 3-0.

Το δεύτερο προσωπικό τέρμα του φορ της Μάντσεστερ Σίτι στην αναμέτρηση, αυτό που έστειλε τον τελικό του Μουντιάλ 2022 ακόμη πιο κοντά στην αγκαλιά της Αργεντινής.