Ξεκούραστη νίκη με... μπροστάρη Χάαλαντ για τη Μάντσεστερ Σίτι (1-3)

Λιντς - Μάντσεστερ Σίτι / © Premier League

Sportal newsroom 23:56 - 28.12.2022 / Ανανεώθηκε: 00:12 - 29.12.2022

Η Μάντσεστερ Σίτι δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να αναλαμβάνει δουλειά, επικράτησε εκτός έδρας της Λιντς με 3-1.

Εύκολο πέρασμα της Μάντσεστερ Σίτι από το «Έλαντ Ρόουντ»! Η Λιντς μπορεί να προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους «πολίτες» και να τους ζόρισε κατά κάποιον τρόπο στο πρώτο ημίχρονο, όμως εκείνοι κατάφεραν να πάρουν σχέτικα άνετα τη νίκη με 3-1 και να επιστρέψουν με νίκη στην Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα «χτύπησε» λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45+1'), όταν ο Ρόδρι πήρε το ριμπάουντ έπειτα από πλασέ τα Μάχρεζ και έκανε το 0-1. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (51') τα πράγματα έγιναν πιο απλά, με τον Χάαλαντ να κάνει το 0-2, πλασάροντας σε κενή εστία μετά από ασίστ του Γκρίλις.

Το ίδιο δίδυμο «πλήγωσε» ξανά τα «παγώνια» στο 64' για το 0-3 και κάπως έτσι ο Νορβηγός επιθετικός έφτασε τα 20 γκολ σε 14 εμφανίσεις στην Premier League.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν απλά να μειώσουν στο 73' με κεφαλιά του Στράουκ μετά από κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, με αποτέλεσμα το 1-3 να είναι το τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη η Μάντσεστερ Σίτι σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και μείωσε τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Άρσεναλ στους 5 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, η Λιντς παρέμεινε στην 15η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς.

Λιντς: Μελιέ, Κούπερ (72’ Γιορέντε), Κοχ, Κρίστενσεν (65’ Κλιχ), Στράουκ, Φόρσοου (65’ Έιλινγκ), Ρόκα, Αάρονσον (83’ Γκιαμπί), Γκρίνγουντ, Νιοντό, Ροδρίγο (72’ Γκέλχαρντ).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ακέ, Στόουνς, Ακαντζί, Λιούις (68’ Κανσέλο), Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Γκρίλις (73’ Φόντεν), Ρόδρι, Μαχρέζ (88’ Πάλμερ), Χάαλαντ.