Ανατροπή τίτλου για την Άρσεναλ στο Μπέρμιγχαμ (2-4)

Άρσεναλ / © Photo by Nick Potts/PA Images via Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 16:35 - 18.02.2023

Η Άρσεναλ έκανε ανατροπή τίτλου στο Μπέρμιγχαμ και κέρδισε την Άστον Βίλα 2-4, περνώντας πάλι πρώτη στην βαθμολογία.

Η Άρσεναλ έκανε ανατροπή τίτλου στο Μπέρμιγχαμ, κερδίζοντας την Άστον Βίλα 2-4. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πέρασε πάλι πρώτη στην βαθμολογία και περιμένει το αποτέλεσμα της Μάντσεστερ Σίτι με την Νότιγχαμ (Σάββατο 18/2, 17:00).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά χορταστικό. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Όλι Γουότκινς άνοιξε το σκορ για τους «βίλανς» μετά από ασίστ του Μάτι Κας. Στο 16' ο Μπουκάγιο Σάκα ισοφάρισε για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, αλλά στο 32' ο Φελίπε Κουτίνιο έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Βίλα. Στο 61' οι «κανονιέρηδες» βρήκαν ξανά απάντηση και ισοφάρισαν τον αγώνα με τον Ζιτσένκο έπειτα από ασίστ του Έντεγκαρντ. Στο 90+3 ο Ζορζίνιο σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, μετά στην πλάτη του Μαρτίνες και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-3 και στο 90+8 ο Μαρτινέλι έκανε το τελικό 2-4.

Με αυτή τη νίκη η Άρσεναλ ανέβηκε ξανά πρώτη και περιμένει το αποτέλεσμα της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία παίζει με την Νότιγχαμ εκτός έδρας. Συγκεκριμένα οι «κανονιέρηδες» έχουν 54 βαθμούς, ενώ η Άστον Βίλα έχει 28 βαθμούς και βρίσκεται στην εντέκατη θέση.