Πήγε στράφι η «επτάρα» με τη Γιουνάιτεντ για τη Λίβερπουλ, τη σόκαραν Μπόρνμουθ και... Σαλάχ

Λίβερπουλ

©Photo by Charlie Crowhurst/Getty Images

Δημήτρης Χούπης 16:28 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 10:48 - 12.03.2023

Η Λίβερπουλ επέστρεψε στις ήττες, καθώς έχασε στην έδρα της Μπόρνμουθ (1-0) για την 27η αγωνιστική της Premier League. Μοιραίος ο Σαλάχ που έχασε πέναλτι στο 69' της αναμέτρησης.

Η Λίβερπουλ μετά την «εφτάρα» με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επέστρεψε στις ήττες, καθώς έχασε στην έδρα της Μπόρνμουθ (1-0) για την 27η αγωνιστική της Premier League. Παρόλα αυτά οι «κόκκινοι» παραμένουν στο «κυνήγι» της τετράδας, καθώς έχουν μια αγωνιστική λιγότερη από την τέταρτη Τότεναμ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα το έβαλε ο Μπίλινγκ στο 28ο λεπτό. Ο Δανός μέσος σκόραρε για δεύτερο σερί ματς, μετά το τέρμα που είχε σημειώσει με την Άρσεναλ, το οποίο ήταν το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της Premier League.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παρά την ήττα είχε την κατοχή και τις φάσεις, αλλά είτε τα έβγαζε ο Νέτο είτε πήγαιναν σε σώματα αμυντικών. Στο 68ο λεπτό μάλιστα ο Μοχάμεντ Σαλάχ έχασε μοναδική ευκαιρία για τους «κόκκινους» να ισοφαρίσουν. Συγκεκριμένα ο Αιγύπτιος εκτέλεσε το πέναλτι, που κέρδισε ο Χάκπο, αλλά το έστειλε έξω.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα μετά από ένα μήνα, όταν είχε χάσει από τη Γουλβς εκτός έδρας 3-0. Έκτοτε είχε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Με τους χαμένους τρεις βαθμούς η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παραμένει στην πέμπτη θέση με 42 βαθμούς, τρεις πίσω από την Τότεναμ, που αγωνίζεται σήμερα (11/3, 17:00). Παρόλα αυτά το πρόγραμμα της Λίβερπουλ στις επόμενες τρεις αγωνιστικές είναι ιδιαίτερα δύσκολο, καθώς εκτός από τη ρεβάνς με τη Ρεάλ Μαδρίτης την Τετάρτη (15/3, 22:00), έχει την Μάντσεστερ Σίτι (1/4) και την Τσέλσι (4/4) εκτός έδρας, αλλά και την Άρσεναλ εντός έδρας (9/4).

Από την άλλη τα «κεράσια» πέτυχαν την έκτη νίκη στη σεζόν και την πρώτη μετά από δύο ήττες. Έτσι ανέβηκαν στην 16η θέση με 24 βαθμούς, δύο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.