Ο Άλαν Σίρερ έπαθε... Λουτσέσκου και τα έβαλε με το VAR

Άλαν Σίρερ

Photo by Michael Steele/Getty Images/ideal images

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 11:15 - 18.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:18 - 18.03.2023

Ο Άλαν Σίρερ σχολίασε το ακυρωθέν γκολ του Άντερσον στην αναμέτρηση της Νότιγχαμ Φόρεστ με τη Νιουκάστλ και τα έβαλε με το VAR, θυμίζοντας τον Ράζβαν Λουτσέσκου.

Η Νιουκάστλ πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ (1-2), χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άιζακ στις καθυστερήσεις του αγώνα, όμως η απόφαση του VAR να ακυρώσει ένα γκολ των «καρακάξων», σήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους ανθρώπους της ομάδας και μη. Συγκεκριμένα, ο 20χρονος Έλιοτ Άντερσον σκόραρε με κεφαλιά στο 64ο λεπτό, όμως το τέρμα ακυρώθηκε αφού ο Σον Λόνγκσταφ κρίθηκε σε θέση οφσάιντ σύμφωνα με το VAR.

Η συγκεκριμένη απόφαση έφερε την αντίδραση του Άλαν Σίρερ, ο οποίος μέσω ενός tweet μοιράστηκε τον έντονο εκνευρισμό του. Πιο αναλυτικά, ο σπουδαίος Άγγλος επιθετικός έγραψε: «VAR άντε γ@@@σου», ενώ την ίδια ώρα πολλοί οπαδοί της ομάδας τον αποθέωσαν από κάτω στα σχόλια.

Ο προπονητής της Νιουκάστλ, Έντι Χάου, ήταν ακόμη ένας από τους πολλούς που αντέδρασαν για το ακυρωθέν γκολ, καθώς σε δηλώσεις του στο Sky Sports μετά το ματς ανέφερε: «Δεν μπορούσα να το πιστέψω εκείνη τη στιγμή, θα έπρεπε να καθίσω κάτω και να μου εξηγήσουν τους κανόνες γι' αυτό, ήταν μια απογοητευτική απόφαση για τον Έλιοτ».

Τέλος, ο Γκάρι Νέβιλ σχολίασε στην εκπομπή τη φάση λέγοντας: «Δεν κατάλαβα την απόφαση, όμως το 90% των αποφάσεων του VAR είναι σωστές».