Επιστροφή στις γκέλες για την Τσέλσι, τη σόκαρε με γκολ στο τέλος η Έβερτον

Ο Έλις πανηγυρίζει το γκολ

©Photo by James Williamson - AMA/Getty Images

Δημήτρης Χούπης 21:28 - 18.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:42 - 18.03.2023

Η Τσέλσι επέστρεψε στις γκέλες, φέρνοντας ισοπαλία (2-2) με την Έβερτον, η οποία την ισοφάρισε στο 89'.

Η Τσέλσι εκεί που πήγαινε να... ισιώσει, επέστρεψε στις γκέλες, φέρνοντας ισοπαλία (2-2) με την Έβερτον, η οποία ισοφάρισε στο 89'.

Το σκορ για την ομάδα του Λονδίνου το άνοιξε ο Ζοάο Φέλιξ στο 52', γκολ νούμερο τρία για τον Πορτογάλο στο πρωτάθλημα. Τα «ζαχαρωτά» ισοφάρισαν με τον Ντουκουρέ 69', αλλά ο Κάι Χάβερτζ εφτά λεπτά μετά έδωσε με πέναλτι ξανά προβάδισμα στην Τσέλσι. Στο 89' όμως ο Έλις Σιμς σόκαρε τους «μπλε» και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ μετά από τρεις σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις επέστρεψε στις γκέλες. Συγκεκριμένα η Τσέλσι είχε κερδίσει για το πρωτάθλημα τη Λιντς και τη Λέστερ, ενώ είχε επικρατήσει και της Ντόρτμουντ, νίκη η οποία έφερε και την πρόκριση στους «8» του Champions League

Έτσι η Τσέλσι είναι δέκατη με 38 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την έκτη θέση, που οδηγεί στο Conference League.

Ιδανική αυτόχειρας η Τότεναμ, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τη Σάουθαμπτον - Μεγάλο «διπλό» για τη Λιντς
PREMIER LEAGUE

19:02 - 18.03.2023

Η Σαουθάμπτον με το πέναλτι του Γουόρντ-Πράους στο 90+3' ισοφάρισε σε 3-3 την Τότεναμ, η οποία κινδυνεύει να χάσει τη θέση της στην τετράδα, ενώ η Λιντς πήρε μεγάλο «διπλό» στη μάχη της παραμονής.

Από την άλλη η ομάδα του Σον Ντάις έμεινε για τρίτο ματς αήττητη, μετά την ισοπαλία με τη Νότιγχαμ και τη νίκη με την Μπρέντφορντ. Ο σύλλογος του Merseyside βρίσκετια στην 15η θέση με 26 βαθμούς, δύο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, Το πρόγραμμά της όμως για τις επόμενες δύο αγωνιστικές είναι αρκετά δύσκολο, καθώς έχει εντός έδρας την Τότεναμ και εκτός τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ