Ξενέρωσε την Άρσεναλ και έκανε το Μάντσεστερ να χαμογελάει η Λίβερπουλ

Μοχάμεντ Σαλάχ

Photo by Nick Potts/Getty Images/Ideal Images

Δημήτρης Χούπης 20:30 - 09.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:50 - 09.04.2023

Η Λίβερπουλ επέστρεψε από το 0-2, έκανε το 2-2 επί της Άρσεναλ και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα.

Λίβερπουλ και Άρσεναλ πρόσφεραν τον αγώνα της χρονιάς στην Premier League, οι οποίες μετά από μια σκληρή «μάχη» έφεραν 2-2. Με αυτή την ισοπαλία οι «κόκκινοι» έκαναν το Μάντσεστερ να χαμογελάει.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ήταν καλύτερη και επιβραβεύτηκε από τα δύο γκολ που είχε. Στο όγδοο λεπτό ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φαν Ντάικ και τις κόντρες και με πλασέ έκανε το 1-0. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός μάλιστα έβγαλε και την ασίστ για το δεύτερο τέρμα των «κανονιέρηδων». Ο Μαρτινέλι έβγαλε σέντρα και βρήκε τον Ζεσούς ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Η Λίβερπουλ άρχισε να πιέζει και βρήκε γκολ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Μετά από ασίστ του Χέντερσον, ο Μοχάμεντ Σαλάχ εξ επαφής έκανε το 1-2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ  ανέβηκαν πίεσαν και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες. Στο 52' ο Σαλάχ, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ζότα, έστειλε την μπάλα άουτ, χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του να ισοφαρίσει.

Τελικά το γκολ ήρθε με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο στο 87'. Ο Αλεξάντερ Άρνολντ έκανε μια τρομερή ενέργεια έβγαλε σέντρα και ο Βραζιλιάνος επιθετικός με κεφαλιά νίκησε τον Ράμσντεϊλ για το 2-2. Μάλιστα οι «κόκκινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 90+6' με τον Κονατέ, ο οποίος έκανε κεφαλιά εξ επαφής, αλλά ο Ράμσντεϊλ έκανε μια τρομερή επέμβαση και έσωσε την ομάδα του από την ήττα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο γκολ του Σαλάχ που μείωσε η Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι» αν και αιφνιδιάστηκαν με γκολ της Άρσεναλ, στη συνέχεια ανέβηκε και έχαε πολλές ευκαιρίες. Από τη στιγμή που έβαλε το τέρμα με τον Αιγύπτιο, οι παίκτες του Κλοπ έπαιξαν ακόμα καλύτερα και βρήκαν το γκολ που δικαιούνταν.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Για ακόμα ένα ματς η Άρσεναλ αν και βρέθηκε μπροστά με δύο τέρματα δεν κατάφερε να κερδίσει στο Anfield. Από τη σεζόν 2012-13 που είχε κερδίσει, οι «κανονιέρηδες» μετράνε έξι ήττες και τρεις ισοπαλίες.

MVP: Ο Ράμσντεϊλ. Ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ έκανε τρομερές επεμβάσεις είτε σε σουτ του Σαλάχ είτε σε τετ α τετ του Νούνιες. Αποκορύφωμα το σουτ του Αιγύπτιου στις καθυστερήσεις του αγώνα και η απόκρουση στην κεφαλιά του Κονατέ στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Λίβερπουλ: Άλισον- Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον- Χέντερσον, Φαμπίνιο, Τζόουνς- Σαλάχ, Ζότα, Χάκπο, Φιρμίνο (78'), Νούνιες (60'), Τιάγκο (60')

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ- Ζιτσένκο, Γκαμπριέλ, Γουάιτ, Χόλντινγκ- Τσάκα, Έντεγκααρντ, Πάρτεϊ- Σάκα, Ζεσούς, Μαρτινέλι, Τροσάρ (80'), Κίβιορ (80'), Τίρνι (88')