Το 3-0 έγινε 3-3 και τελικά η Λίβερπουλ με buzzer-beater λύγισε την Τότεναμ σε ματσάρα ολκής!

Μοχάμεντ Σαλάχ

Sportal newsroom 20:38 - 30.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:57 - 30.04.2023

Σε ένα ματς με ασύλληπτη εξέλιξη (από 3-0, 3-3) η Λίβερπουλ λυτρώθηκε με γκολ του Ζότα στο 94' και πήρε το τρίποντο κόντρα στην Τότεναμ που τη φέρνει στην πέμπτη θέση της Premier League.

Ήταν ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής χρονιάς στην Premier League. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με 3-0 κόντρα στην Τότεναμ το πρώτο 15λεπτο, η ομάδα του Λονδίνου ισοφάρισε (3-3) στο 93' και ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Κλοπ πήρε τη νίκη με τον Ζότα.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους. Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 3' με τον Τζόουνς μετά από ασίστ του Αλεξάντερ - Άρνολντ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντίαζ, με τους «κόκκινους» να φτάνουν στο 3-0 στο 15ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαλάχ.

Γιούργκεν Κλοπ: «Για να είμαι ειλικρινής, είμαι λίγο χαρούμενος για τις δυσκολίες της Τσέλσι»
PREMIER LEAGUE

14:45 - 30.04.2023

Ο προπονητής της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ, σχολίασε τις δαπανηρές μεταγραφές της Τσέλσι τη φετινή σεζόν και εξέφρασε τη χαρά του για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι «μπλε».

Η Τότεναμ μείωσε σε 3-1 με τον Κέιν στο 39ο λεπτό. Ο Άγγλος επιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από μπαλιά του Πέρισιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Λονδίνου βρήκε δεύτερο τέρμα με τον Σον στο 77ο λεπτό και έφερε το ματς στα ίσα με τον Ριτσάρλισον στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Λίβερπουλ, όμως, αποδείχτηκε εφτάψυχη. Η ομάδα του Γιούγκεν Κλοπ πήρε το τρίποντο με τέρμα του Ντιόγκο Ζότα αμέσως μετά. Ήταν τέτοια η ένταση του αγώνα, που ο Γερμανός προπονητής της Λίβερπουλ έπαθε τράβηγμα τη στιγμή που πανηγύριζε το γκολ του Πορτογάλου επιθετικού.

Με τη νίκη αυτή η Λίβερπουλ έφτασε τους 56 βαθμούς σε 33 αγώνες. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι στην πέμπτη θέση προσπερνώντας την Τότεναμ που έχει 54 βαθμούς σε 34 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα.

Την επόμενη αγωνιστική η Λίβερπουλ αντιμετωπίζει στο Άνφιλντ τη Φούλαμ. Η Τότεναμ κοντράρεται με την Κρίσταλ Πάλας.