Άνετη πρόκριση της Μάντσεστερ Σίτι επί της Τσέλσι για το FA Cup- Αποκλεισμός Σοκ στο 90' για την Άστον Βίλα

Άλβαρεζ / screenshot via Twitter

Sportal newsroom 20:35 - 08.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:57 - 08.01.2023

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε άνετη πρόκριση (4-0) επί της Τσέλσι για το FA Cup και περιμένει την Άρσεναλ στην επόμενη φάση, σοκαριστικό αποκλεισμό γνώρισε η Άστον Βίλα, που έχασε από τη Στίβενεϊτζ.

Εύκολο απόγευμα είχε η Μάντσεστερ Σίτι στο Έτιχαντ, κερδίζοντας τη Τσέλσι 4-0 . Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε το ντέρμπι με τη Τσέλσι υπόθεση ενός ημιχρόνου με τρία γκολ στο πρώτο μέρος.

Το πρώτο γκολ του αγώνα το έβαλε ο Ριγιάντ Μάχρεζ στο 24' με υπέροχη εκτέλεση φάουλ. Εφτά λεπτά αργότερα ο Χούλιαν Άλβαρεζ με πέναλτι έκανε το 2-0 και στο 38' ο Φιλ Φόντεν τριπλασίασε τα τέρματα των «πολιτών». Στο 85' ο Ριγιάντ Μάχρεζ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κάνοντας το 4-0. Οι «πολίτες» μετά τη πρόκριση περιμένουν τον νικητή του Οξφόρδη-Άρσεναλ.

Στο άλλο παιχνίδι η Άστον Βίλα γνώρισε σοκαριστικό αποκλεισμό από την Στίβενεϊτζ, χάνοντας 1-2. Το σκορ για τους «βίλανς» το άνοιξε στο 33' ο Σανσόν. Στο 88' ο Ριντ με πέναλτι ισοφάρισε για την ομάδα της League Two και δύο λεπτά αργότερα ο Ντιν Κάμπελ έκανε το τελικό 1-2. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έπαιζε με δέκα παίχτες από το 85', λόγω της αποβολής του Ντεντόνκερ.