Επικράτησε της Σπέτσια και βαδίζει σε... ευρωπαϊκά μονοπάτια η Σασουόλο

Πανηγυρισμοί παικτών Σασουόλο

© Photo by Alessandro Sabattini/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 21:27 - 17.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:49 - 17.03.2023

Ένα γκολ του Μπεράρντι ήταν αρκετό για τη Σασουόλο ώστε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σπέτσια με 1-0, στο ματς της 27ης αγωνιστική της Serie A.

Με τον Μπεράρντι να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 71', η Σασουόλο επικράτησε της Σπέτσια με 1-0 και ανέβηκε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A, βάζοντας... πλώρη προς τον μακρινό στόχο της Ευρώπης.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 34', με τον Μπεράρντι να βλέπει την προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι. Ακολούθησε  στο 45΄ το «όχι» του Ντραγκόφσκι  στην κεφαλιά του Ενρίκε από κοντά και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Ωστόσο η Σασουόλο μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία ήταν η μοναδική ομάδα που υπήρχε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μετά από πολλές ανεπιτυχείς προσπάθειες των γηπεδούχων να βρουν δίχτυα, οι «Νεροβέρντι» κέρδισαν πέναλτι με τον Μπεράρντι να το μετατρέπει σε γκολ δύο λεπτά αργότερα για το 1-0.

Οι Φρατεσί και Αρουί έχασαν μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το 2-0. Στο 90’+2’ ήταν η σειρά της Σπέτσια να απειλήσει, αλλά το πλασέ του Ενζολά πέρασε πάνω από την εστία του Κονσίλι. Έτσι, το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενος να μπαίνουν σε μπελάδες στη μάχη της παραμονής.