Ο Καντρέβα σόκαρε την Αταλάντα και «κλείδωσε» την παραμονή της Σαλερνιτάνα στην Serie A - Έχασε πολύτιμο έδαφος η ομάδα του Μπέργκαμο

παίκτες Σαλερνιτάνα

Κώστας Τσιακλής 17:59 - 13.05.2023 / Ανανεώθηκε: 18:07 - 13.05.2023

Η Σαλερνιτάνα επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Αταλάντα, χάρη σε γκολ του Αντόνιο Καντρέβα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Άλμα παραμονής για τους γηπεδούχους, έχασε πολύτιμο έδαφος η ομάδα του Ζιάν Πιέρο Γκασπερίνι.

Η Αταλάντα ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από τη Σαλερνιτάνα στις καθυστερήσεις του αγώνα και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη της Ευρώπης και του Champions League. Από την άλλη οι γηπεδούχοι πήραν ένα τρίποντο που τους κλειδώνει σχεδόν και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία αφού βρίσκονται στο +11 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Επιβράβευση για τον Κεραμίτση, ο Μουρίνιο τον καλεί στην πρώτη ομάδα για το ματς με την Μπολόνια
SERIE A

14:29 - 13.05.2023

Ο Ζοσέ Μουρίνιο θα συμπεριλάβει στην αποστολή της Ρόμα τον νεαρό Έλληνα αμυντικό, Δημήτρη Κεραμίτση για την αναμέτρηση με αντίπαλο την Μπολόνια των Γιώργου Κυριακόπουλου και Χαράλαμπου Λυκογιάννη την Κυριακή (14/05, 19:00).

Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν στο 18' για την Αταλάντα με τον Ντουβάν Ζαπάτα να δοκιμάζει ένα σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Σαλερνιτάνα, Γκιγιέρμο Οτσόα, απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του. Ο ίδιος παίκτης «απείλησε» και ένα λεπτό αργότερα με κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

Στο 27' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ όμως ο Οτσόα σταμάτησε και το μακρινό σουτ του Έντερσον. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά της Σαλερνιτάνα να «απειλήσει» στο 55' με το σουτ του Μπουλαγιέ Ντιά μέσα από την περιοχή, το οποίο όμως κατέληξε ψηλά άουτ. Στο 61' η Αταλάντα απάντησε στην ευκαιρία των γηπεδούχων, με τον Σάμουελ Οκόλι να αστοχεί από κοντινή απόσταση.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σαλερνιτάνα έμελλε να «κλέψει» τη νίκη. Ο Αντόνιο Καντρέβα πήρε τη μπάλα στην άκρη της περιοχής και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος. Με αυτή τη νίκη η Σαλερνιτάνα ξέφυγε στο +11 από τη Σπέτσια και τη ζώνη του υποβιβασμού και έχει «κλειδώσει» σχεδόν και μαθηματικά την παραμονή της στην Serie A. Από την άλλη η Αταλάντα έμεινε στους 58 βαθμούς και βρίσκεται στο -6 από την Ίντερ και την πρώτη τετράδα ενώ το τέλος της αγωνιστικής μπορεί να την βρει στην 7η θέση.