Πήρε το ντέρμπι στη Λάρισα η ανώτερη Καρδίτσα! (vid)

Λάρισα - Αναγέννηση Καρδίτσας

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 15:47 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 16:17 - 11.03.2023

Η Αναγέννηση Καρδίτσας «απέδρασε» από το «Αλκαζάρ», καθώς επικράτησε της Λάρισας (0-1) χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοζορώνη

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν καλύτερη απέναντι στη Λάρισα και με αυτόν τον τρόπο πήρε το «Θεσσαλικό» ντέρμπι (0-1), χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοζορώνη στο 68ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας κι έφτασε τους «βυσσινί» στους 25 βαθμούς. Κερδισμένος της αγωνιστικής φαίνεται να είναι ο πρωτοπόρος Πανσερραϊκός, ο οποίος με νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Νίκη Βόλου τη Δευτέρα (13/3), θα ξεφύγει ακόμα περισσότερο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από το πρώτο λεπτό δυνατά στην αναμέτρηση, με σκοπό να πάρουν το προβάδισμα. Μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Γιάκος επιχείρησε μία εντυπωσιακή ενέργεια από τα αριστερά, σερβίροντας στον Πολίτη, με τον τελευταίο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Οπαδοί της ΑΕΛ αρνήθηκαν να κατεβάσουν πανό με 57 φέρετρα πριν από το ματς με την Καρδίτσα – Έγινε κανονικά η σέντρα
SUPER LEAGUE 2

14:07 - 11.03.2023

Με καθυστέρηση λίγων λεπτών ξεκίνησε ο αγώνας της Λάρισας με την Αναγέννηση Καρδίτσας, λόγω ενός πανό από τους φίλους της ΑΕΛ για την τραγωδία των Τέμπη.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου, ο Θωμαΐδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά όμως στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Τσέλιου. Στο 55ο λεπτό, ο Κλάους Αθανασιάδης έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του σταμάτησε έγκαιρα ο Σουλούκος.

Στο 68΄, η ομάδα της Καρδίτσας πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με τον Κοζορώνη. Ο Κλάους Αθανασιάδης κέρδισε την κεφαλιά έπειτα από ένα φάουλ από τα δεξιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ουαταρά. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο 30χρονος μέσος, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων ήταν εξαιρετική. Η Λάρισα δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα (0-1) και την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την κορυφή.