Μία νίκη μακριά από την άνοδο η Κηφισιά- Ήττα για την Καλλιθέα επί της Ηλιούπολης

Επισκοπή - Κηφισιά

©intime

Sportal newsroom 18:54 - 04.06.2023 / Ανανεώθηκε: 19:05 - 04.06.2023

Η Κηφισιά έφυγε με το «διπλό» από το Ρέθυμνο επί της Επισκοπής, κερδίζοντας με 5-1 και είναι μία νίκη μακριά από την άνοδο σε συνδυασμό με την ήττα της Καλλιθέας στην Ηλιούπολη.

Η Κηφισιά πήρε επιβλητική νίκη στο Ρέθυμνο επί της Επισκοπής, κερδίζοντάς την 5-1 για την 28η αγωνιστική της Super League 2. Κάπως έτσι είναι μία νίκη μακριά από την άνοδο στη Super League για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το σκορ για την ομάδα των βορείων προαστίων το άνοιξε ο Νίκολας Αντερέγκεν στο 10ο λεπτό και στο 23' ο Κουιρουκίδης διπλασίασε τα τέρματα για την Κηφισιά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαζουλουξής έκανε το 3-0 και στο 31' ο ίδιος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, πέτυχε το 4-0.

Ο Αντουάν Να έκανε το 5-0 στο 65' και ο Πολίτης ένα λεπτό αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Με τους τρεις βαθμούς η Κηφισιά παραμένει στην πρώτη θέση με 64 βαθμούς και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την άνοδο, γιατί την ίδια ώρα η Καλλιθέα έχασε από την Ηλιούπολη. Από την άλλη η ομάδα του Ρεθύμνου είναι στη 14η θέση με δώδεκα πόντους και την επόμενη σεζόν δεν θα είναι στη δεύτερη κατηγορία.

Η Καλλιθέα γνώρισε την ήττα από την Ηλιούπολη εκτός έδρας με 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα το έβαλε ο Άντο στο 7', τέρμα που έκρινε και τον αγώνα. Κάπως έτσι η ομάδα του Γιώργου Σίμου βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 59 βαθμούς, πέντε πίσω από την πρώτη Κηφισιά και θέλει ένα θαύμα για να πάρει εκείνη την άνοδο. Η Ηλιούπολη από την άλλη είναι στην έβδομη θέση με 41 πόντους.