Απτόητος και στα φιλικά ο Παναθηναϊκός (3-1)

Νικητής και στο φιλικό ο Παναθηναϊκός / © Intime

Μπάμπης Τσιμπίδας 13:51 - 01.12.2022 / Ανανεώθηκε: 15:49 - 01.12.2022

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 της Χαποέλ Μπερ Σεβά στο πρώτο φιλικό επί κυπριακού εδάφους. Σαβιέρ, Σιδεράς και Πούγγουρας σκόραραν για το Τριφύλλι...

Εξ’ ορισμού ένα ματς που αρχίζει στις 12 το μεσημέρι, με… ντάλα ήλιο και θερμοκρασία που προσεγγίζει τους 30 βαθμούς, διεξάγεται σε αντιποδοσφαιρικές συνθήκες. Το φιλικό του Παναθηναϊκού με τη Χαποέλ Μπερ Σεβά δεν προσφερόταν για θέαμα και γρήγορο ρυθμό, οπότε η σκοπιμότητα κυριάρχησε και το τελικό 3-1 υπέρ του Τριφυλλιού μάλλον ξεπέρασε τις προσδοκίες.

Η Χάποελ προηγήθηκε με τον Σελμανί, όμως οι “πράσινοι” ανέτρεψαν το σκορ με σκόρερ τους Σαβιέρ, Σιδερά και Πούγγουρα. Το πιο σημαντικό ήταν πως παρά τις απουσίες και τις αλλαγές προσώπων, η ενδεκάδα του Γιοβάνοβιτς λειτούργησε εξίσου εύρυθμα, σε μία ξεκάθαρη ένδειξη πως η νοοτροπία του προπονητή έχει περάσει σε όλους.

Επιπροσθέτως, ο Γιοβάνοβιτς είχε αρκετές απουσίες. Αϊτόρ και Τρουιγιέ δεν βρίσκονται στην Κύπρο, Ιωαννίδης, Κουρμπέλης και Βέρμπιτς δεν υπολογίζονταν για το ματς, ενώ οι Σένκεφελντ και Γκάνεα δεν αγωνίστηκαν προληπτικά. Οπότε, ειδικά μεσοεπιθετικά αγωνίστηκαν οι εκτός πλάνων Σαβιέρ και Καμπετσής και οι νεαροί Κυριόπουλος και Κρυπαράκος. Με τη δημιουργία να επηρεάζεται τόσο ποιοτικά, όσο και στη συνοχή και στην ομοιογένεια.

Το ντεσαβαντάζ και η ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και η Χαποέλ αμυνόταν, όμως αυτή άνοιξε το σκορ στο 27’. Ο Γιοσέφι έτρεξε κάθετα με τη μπάλα, βρήκε χώρο και πάσαρε στον Σελμανί και αυτός με πλασέ από το πέναλτι, σκόραρε το 1-0. Ο Γιοσεφί παραλίγο να πετύχει το 2-0, με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ δύο λεπτά αργότερα.

Η ισοφάριση επιτεύχθηκε από οργανωμένο πρέσινγκ στο 41’. Ο Ρούμπεν πίεσε έναν αμυντικό, αυτός έχασε το κοντρόλ και ο Σαβιέρ που καραδοκούσε, με συρτό σουτ στην κίνηση χρίστηκε σκόρερ!

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ανάλογο χαμηλό τέμπο με το πρώτο και ελάχιστες επικίνδυνες φάσεις. Η Χαποέλ απείλησε πρώτη στο 67’ με ένα πλασέ του Σουλεϊμάνοβ μέσα από την περιοχή και τον Μπρινιόλι να αποκρούει. Στο επόμενο λεπτό, ο Μοτασέμ με κεφαλιά βρήκε το εξωτερικό οριζόντιο δοκάρι.

Όμως, ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ στο 71’. Ο Τσέριν εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Σιδεράς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Με παρόμοιο τρόπο ήρθε το 3-1 στο 82’. Ο Τσέριν εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Σιδεράς έπιασε την πρώτη κεφαλιά και με δεύτερη εξ’ επαφής, ο Πούγγουρας σκόραρε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (46’ Μπρινιόλι), Κώτσιρας (46’ Βαγιαννίδης), Σάρλια (60’ Σιδεράς), Μάγκνουσον (46’ Πούγγουρας), Χουάνκαρ (46’ Σάντσες), Τσόκαϊ, Ρούμπεν (46’ Τσέριν), Μπερνάρ (46’ Κρυπαράκος), Κυριόπουλος (84’ λ.τ. Σαβιέρ), Καμπετσής (60’ Σπόραρ), Σαβιέ (60’ Συμεωνίδης)

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ (Ελιανίβ Μπάρντα): Γκλάζερ, Νταντιά, Αμπού (46’ Μοτασέμ), Μπλόριαν, Αβίβ (46’ Τίμπι), Γκορντάνα (46’ Σουλεϊμάνοφ), Ελίας (62’ Γιεχεζκέλ), Ανσά (46’ Μίχα), Παούν (62’ Λόπες), Γιοζέφι (46’ Μάρτινς), Σελμανί (46’ Χεμέντ).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην πλήρη αδυναμία των παικτών της Χαποέλ να αμυνθούν στις στατικές φάσεις. Με δύο γκολ από στημένα δυο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Ο MVP: Πολυτιμότερος παίκτης με την κυριολεκτική έννοια του όρου μετά από ένα κακό ματς, δεν υπήρξε. Αυτός ο οποίος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία του προπονητή του, ήταν ο Αντόνιο Σαβιέρ. Εκτός από το γκολ, ο Πορτογάλος ζήτησε μπάλα και προσπάθησε να δημιουργήσει. Δύσκολα θα αλλάξει η μοίρα του, αλλά οι απουσίες ίσως του δώσουν χρόνο στο Κύπελλο. Ο Σιδεράς είχε συμμετοχή στα άλλα δύο γκολ, αλλά στο κέντρο της άμυνας δύσκολα θα βρει χώρο.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν αντιμετώπισε το ματς ως πρόβα και μοίρασε τον χρόνο, προφυλάσσοντας τους βασικούς του για να αποφύγει την υπερβολική καταπόνηση και έναν τραυματισμό. Αντίστοιχη διαχείριση έκανε ο προπονητής της Χαποέλ, Ελιανίβ Μπάρντα, ο οποίος άφησε εκτός αποστολής τέσσερις ενδεκαδάτους και χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες.