Ποδαρικό με... κουλούρια στο Ηράκλειο για ΟΦΗ και Βόλο

ΟΦΗ - Βόλος/©intime

Sportal newsroom 18:24 - 03.01.2023 / Ανανεώθηκε: 18:44 - 03.01.2023

Σε ένα ματς χωρίς πολλές συγκινήσεις ο ΟΦΗ και ο Βόλος έμειναν στο 0-0 για τη 16η αγωνιστική της Superleague.

Ο ΟΦΗ και ο Βόλος έμειναν στο 0-0 για τη 16η αγωνιστική της Superleague. Οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, με τον αγώνα να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας με πολλές δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου.

Οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε παιχνίδι υπομονής τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι δυνατές μονομαχίες δεν έλειψαν, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες στο ξεκίνημα του ματς.

Μετά το πρώτο 20λεπτό, ο Βόλος προσπάθησε να φανεί πιο απειλητικός με σουτ έξω από την περιοχή. Ο ΟΦΗ, όμως, είχε τις πιο μεγάλες ευκαιρίες στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45' ο Ντίκο βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση αυτή, ο Τοράλ πήρε την κεφαλιά και ο Άλχο έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Η ομάδα της Κρήτης μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ πέτυχε γκολ στο 58' με τον Λάρσον αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Ο Βόλος είχε μία καλή στιγμή με κεφαλιά του Κούτσια στο 78' με τον Κλέιμαν να κρατάει στο 89' το 0-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Πασαλίδης (83΄Ντουρμισάι), Βούρος, Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (76΄Περέα), Μπαλογιάννης, Τοράλ, Νέιρα (82΄Τσιλιανίδης), Ντίκο (75΄Γκερέρο).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς, Νοκέρ (36΄Καρτάλης) (61΄Ουές), Ντέλετιτς, Μεθκίδα (65΄Σιέλης), Κούτσιας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 59' ο ΟΦΗ σημείωσε γκολ με τον Λάρσον αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα. Η φάση αυτή έκρινε και το ματς που ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Ο MVP: Ο Μπόρις Κλέιμαν δέχτηκε τέσσερα γκολ στο προηγούμενο ματς του Βόλου με την ΑΕΚ, αλλά κόντρα στον ΟΦΗ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του. Ο τερματοφύλακας του Κώστα Μπράτσου έδιωξε προσπάθεια του Ντίκου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ κράτησε το μηδέν και στο 89' διώχνοντας ενστικτωδώς σουτ του Γκερέρο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο ΟΦΗ ήταν «φλύαρος» στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα της Κρήτης είχε την κατοχή είχε περισσότερες ευκαιρίες αλλά δεν πήρε τη νίκη.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Βάλντας Νταμπράουσκας ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 3-4-1-2 και ο Κώστας Μπράτσος με 4-2-3-1. Οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσε η ώρα και το έμενε το 0-0 έψαχναν τις αντεπιθέσεις. Οι Κρητικοί έπαιξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο φουλ επίθεση με τον Ντουρμισάι και τον Γκερέρο στα φορ.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Ο ΟΦΗ κοντράρεται τη 17η αγωνιστική με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Ο Βόλος έχει δύσκολη εντός έδρας «αποστολή» με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.