Η ΑΕΚ του Αλμέιδα έκρυψε την μπάλα και διέλυσε τον Παναιτωλικό (4-1)

Κώστας Τσίλης 18:00 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:01 - 15.01.2023

Η ΑΕΚ έδωσε μια τρομερή ποδοσφαιρική παράσταση στη Νέα Φιλαδέλφεια και σκόρπισε με 4-1 τον Παναιτωλικό

Η ΑΕΚ σ’ όλα τα ματς που έχει δώσει στην Opap Arena όχι απλώς έχει κερδίσει, αλλά μόλις σε δυο έχει μείνει βάλει μόνο ένα γκολ. Συνήθως έχει από δυο και πάνω. Όμως αυτή την φορά απέναντι στον Παναιτωλικό, έδωσε την πιο χορταστική ποδοσφαιρική της παράσταση μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Πέτυχε τέσσερα γκολ και κέρδισε με 4-1 και υπήρχαν διαστήματα μέσα στο ματς, που θα μπορούσε η ΑΕΚ να είχε φτάσει σε πολλά περισσότερα. Ήταν άλλωστε στιγμές, που οι «κιτρινόμαυρες» επιθέσεις ήταν κατά… κύματα.

Βεβαίως η αλήθεια είναι πως για να μπορέσει η ΑΕΚ να ξετυλίξει με πιο… ελαφριά πόδια τις επιθετικές αρετές που έχει αποδείξει πως έχει, βοήθησε πολύ το γρήγορο γκολ που πέτυχε με το μονοκόμματο σουτ του Αραούχο στο 13ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναιτωλικός δεν ήταν καθόλου εύκολο ούτε να κρατήσει σφικτές τις γραμμές του, αλλά ούτε και να σταματήσει τα κέφια που είχαν και ο Πινέδα και ο Άμραμπατ και ο Λιβάι Γκαρσία στην επιθετική λειτουργία. Άλλωστε μόλις στο 31ο λεπτό ο Γκαρσία κέρδισε δυο αντιπάλους στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 2-0 και επί της ουσίας τελείωσε το ματς.

Μπορεί βλέπετε ο Παναιτωλικός να κατάφερε πριν βγει το ημίχρονο να μειώσει σε 2-1 με εύστοχο πέναλτι του Πέδρο, το οποίο προήλθε από χέρι του Ρότα. Όμως αυτό μάλλον… κακό του έκανε. Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αφηνιασμένη. Στο 51’ ο Άμραμπατ έβγαλε την σέντρα, ο Πινέδα πήδηξε στον… ουρανό και με κεφαλιά έκανε το 3-1. Ενώ στο 55’ ήταν σειρά του Γκαρσιά να στρώσει στον Άμραμπατ και αυτός με διαγώνιο σουτ να κάνει το 4-1. Ενώ ακόμα και μ’ αυτό το σκορ, το πόδι από το γκάζι η ΑΕΚ δεν το έβγαλε. Δεν σταμάτησε να φτιάχνει και να χάνει ευκαιρίες. Ακόμα και όταν έκανε τέσσερις αλλαγές. Ήταν άλλωστε τα μαγικά του Φερνάντες κυρίως, που έκαναν την Ένωση να χάνει ευκαιρίες μέχρι και το τελευταίο λεπτό για πέμπτο γκολ και τον Ανέστη να γίνεται ο κορυφαίος του Παναιτωλικού, ακόμα και σε τόσο βαριά ήττα.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (72’ Τσούμπερ), Αραούχο (72’ Μάνταλος), Άμραμπατ (72’ Φερνάντες), Γκαρσία (72’ Φαν Βέερτ).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (19’ Λιάβας), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (72’ Μόρσει), Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας (72’ Μπουζούκης), Κολοβός (64’ Μάλης), Ξενιτίδης (64’ Σενγκέλια), Πέδρο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Σε τέτοιου είδους παιχνίδια, είναι κλειδί ένα γρήγορο γκολ και κάτι που όλοι οι προπονητές θέλουν και ζητάνε. Η ΑΕΚ το βρήκε αυτό το γρήγορο γκολ με τον Αραούχο και από εκεί και πέρα ήταν πολύ πιο εύκολο να κάνει το παιχνίδι της και να παίξει χορταστικό ποδόσφαιρο.

MVP

Δύσκολο σ’ ένα τέτοιο ματς που έκανε η ΑΕΚ, να ξεχωρίσει ο κορυφαίος. Ωστόσο ο Λιβάι Γκαρσία μ’ ένα γκολ, μια ασίστ και τρομερές κινήσεις στην επιθετική λειτουργία της ομάδας σ’ όλο το ματς, δικαιούται το βραβείο του πολυτιμότερου. Παρότι και ο Άμραμπατ αλλά και ο Πινέδα έκαναν πολύ γεμάτο ματς.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Αλμέιδα επανέφερε μετά το ματς κυπέλλου, τον σχηματισμό που είχε και στο ντέρμπι της προηγούμενης Κυριακής με τον Παναθηναϊκό. Αυτό το ιδιότυπο 4-4-2, με τον Αραούχο να έχει ρόλο ελεύθερο πίσω από τον Γκαρσία και τον Πινέδα και τον Άμραμπατ να καλύπτουν τα δυο άκρα της επίθεσης. Από την άλλη μεριά ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε ένα 4-3-3. Με τον Πέδρο να είναι η αιχμή του δόρατος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΑΕΚ δέχθηκε γκολ στην Opap Arena, για πρώτη φορά μετά από τις 3 Οκτώβρη και το ματς με τον Ιωνικό. Και ήταν μόλις το δεύτερο που δέχεται στη Νέα Φιλαδέλφεια.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH

Με υποχρέωση για το κύπελλο συνεχίζει η ΑΕΚ και την προσεχή Τετάρτη(18/1) υποδέχεται τον Πανσερραϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο πρώτο από τα διπλά ματς για την προημιτελική φάση. Αντίθετα ο Παναιτωλικός πηγαίνει κατευθείαν στο επόμενο ματς πρωταθλήματος, το οποίο όμως είναι προγραμματισμένο για Παρασκευή (20/1) και είναι στο Αγρίνιο με τον ΠΑΣ Γιάννενα.