Όλα στο μηδέν στη Λιβαδειά

Λεβαδειακός - Λαμία / © Intime

Sportal newsroom 18:53 - 22.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:16 - 22.01.2023

Σε ένα ματς που ξεχαστεί γρήγορα, ο Λεβαδειακός και η Λαμία έμειναν στο 0-0 για τη 19η αγωνιστική της Superleague.

Σε ένα ματς με λίγες καλές στιγμές, ο Λεβαδειακός και η Λαμία έμειναν στο 0-0 για τη 19η αγωνιστική της Superleague. Η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς είναι στη 12η θέση με 13 βαθμούς. Μία θέση κάτω, είναι η ομάδα του Σάββα Παντελίδη με 12 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή τα πρώτα λεπτά και προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί. Η ομάδα του Βέλιτς έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο 13' με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει ωραίο συρτό σουτ του Τόρο. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Τσιλούλης βρέθηκε σε θέση τετ - α - τετ αλλά ο Παναγιώτου έκανε καίριο κόψιμο. Λίγο αργότερα, ο Στογιάνοβιτς μπλόκαρε προσπάθεια του Βέργου.

Στο 31' ο Ρόμανιτς σούταρε με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ο Λεβαδειακός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο στο 36' με κεφαλιά του Βινίσιους αλλά ο Σαράνοφ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές στιγμές με τις προσπάθειες του Τσιλούλη και του Λούα Λούα να καταλήγουν άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» τη νίκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Παναγιώτου έκανε τη σέντρα αλλά ο Σακό δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά.

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Τζημόπουλος, Νίκας, Μεχία (Νταμπό 56'), Βρακάς, Παναγιώτου, Μουτίνιο, Τορό (Λούα Λούα 60'), Δούμτσιος (Σακό 90').

Λαμία (Παντελίδης): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Αμπαντά, Μπεχαράνο, Σλίβκα, Ρόμανιτς (Ντε Βινσέντι 83'), Νούνιες (Tζανδάρης 76'), Τσιλούλης (Μαρτίνεθ 83'), Βέργος (Μανούσος 65').

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Λίγες ήταν οι καλές στιγμές στο ματς. Όταν, όμως, ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο γκολ, οι επεμβάσεις του Σαράνοφ κράτησαν το μηδέν.

Ο MVP: Ο Μπόγιαν Σαράνοφ δύο εξαιρετικές αποκρούσεις στο ματς. Ο αρχηγός της ομάδας της Λαμίας, ήταν ο κύριος λόγος που η ομάδα του δεν δέχθηκε γκολ στο ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Πέντε σουτ έκανε η Λαμία στο ματς με τον Λεβαδειακό. Ωστόσο δεν βρήκε στόχο κάποιο από αυτά.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Γιάσμινκο Βέλιτς επέλεξε τέσσερις στην άμυνα αντί για το 3-4-2-1 με το οποίο αγωνίστηκε ο Λεβαδειακός στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Σέρβος επέλεξε να αφήσει εκτός τον Χάμοντ με τον Νίκα να παίρνει τη θέση του. Ο Σάββας Παντελίδης παράταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 σε σχέση με το 4-4-2 του αγώνα με τον Ατρόμητο. Αυτό έφερε τον Μανούσο εκτός ενδεκάδας με τον Βέργο να είναι ο μοναδικός επιθετικός των Βοιωτών.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Ο Λεβαδειακός έχει δύσκολο αποστολή την επόμενη αγωνιστική. Η ομάδα του Γιάσμινο Βέλιτς ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ. Η Λαμία την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος φιλοξενεί τον Ιωνικό. Ενδιάμεσα παίζει στην έδρα της με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου στη ρεβάνς του προημιτελικού του κυπέλλου Ελλάδας.