Ο Μπακαμπού έφυγε «σφαίρα» από τον πάγκο και αγκάλιασε τον Ελ Αραμπί στο γκολ ανατροπής του Μαροκινού (pics)

Μπακαμπού, Ελ Αραμπί, Εμβιλά / © Intime

Sportal newsroom 19:30 - 29.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:51 - 29.01.2023

Ο Ελ Αραμπί πήρε τη θέση του Κονγκολέζου φορ στο 74' και δύο λεπτά αργότερα σκόραρε το γκολ της ανατροπής απέναντι στον ΟΦΗ. Ο Μπακαμπού έφυγε με σπριντ από τον πάγκο και έπεσε στην αγκαλιά του Μαροκινού στους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν.

Η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον ΟΦΗ στο Φάληρο είχε πολλή αγωνία, μια ανατροπή και σασπένς μέχρι το φινάλε. Η ομάδα της Κρήτης άνοιξε το σκορ στο 19' με τέρμα του Ντικό και άντεξε για 21 λεπτά στην πίεση των «ερυθρολεύκων». Ο Μπακαμπού στο 40' ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και με το σκορ στο 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια μετά τα πρώτα 45 λεπτά.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έψαξε την ολική ανατροπή. Και θα την είχε βρει σχετικά γρήγορα, αν ο Μπιελ ήταν στοιχειωδώς εύστοχος σε τρεις κλασικές ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν. Με τον Μανδά παράλληλα να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα και να σταματάει διαδοχικά τις προσπάθειες των Γκάρι Ροντρίγκες, Χάμες και Χουάνγκ.

Στο 74', ο Μίτσελ αποφάσισε να παίξει το χαρτί του Ελ Αραμπί από τον πάγκο. Ο Μαροκινός φορ πήρε τη θέση του Μπακαμπού στον αγωνιστικό χώρο. Τη στιγμή της αλλαγής, ο Κονγκολέζος έδωσε τα χέρια του στον Ελ Αραμπί, έκανε ένα βήμα μπροστά, κοντοστάθηκε, γύρισε και και εμψύχωσε τον συμπαίκτη του.

Ο Ελ Αραμπί «έσωσε» τον Μπιέλ και λύτρωσε τον Ολυμπιακό κόντρα στον ΟΦΗ (2-1)
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

17:55 - 29.01.2023

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο Φάληρο, ο Μπακαμπού ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό και ο Μπιέλ έχασε κλασσικές ευκαιρίες για την ολική ανατροπή. Που ήρθε δια ποδός Ελ Αραμπί στο 76' για το τελικό 2-1. Ήρωας στο φινάλε για τους Πειραιώτες ο Πασχαλάκης.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα και στην πρώτη ουσιαστικά επαφή του με τη μπάλα, ο Μαροκινός φορ την έστειλε στα δίχτυα. Σε γύρισμα του Εμβιλά από αριστερά, ο Ελ Αραμπί ίσα που πρόλαβε να μπει στην πορεία της στρογγυλής θεάς και με τον Μανδά ουσιαστικά εξουδετερωμένο, να σκοράρει το γκολ της ολικής ανατροπής για τον Ολυμπιακό.

Ελ Αραμπί / © Intime

Ο φορ των «ερυθρολεύκων» πανηγύρισε τρέχοντας προς το κόρνερ, με τους συμπαίκτες του να τον ακολουθούν κατά πόδας για να τον συγχαρούν. Ποιος έφυγε «σφαίρα» από τον πάγκο και έπεσε στην αγκαλιά του Μαροκινού; Ο Σεντρίκ Μπακαμπού!

Μπακαμπού, Ελ Αραμπί / © Intime

Εκστασιασμένος ο Κονγκολέζος από τέρμα του συμπαίκτη του -αλλά και βασικού ανταγωνιστή στη θέση του βασικού φορ της ομάδας- «σβέρκωσε» τον Ελ Αραμπί, νιώθοντας προφανώς δικαιωμένος για ό,τι του ψιθύρισε τη στιγμή της αλλαγής.

Μπακαμπού / © Intime

Ο Ολυμπιακός, χάρη και σε εκπληκτικές επεμβάσεις του Πασχαλάκη, κράτησε το υπέρ του 2-1 μέχρι το φινάλε και διατήρησε ρεαλιστικές τις πιθανότητες του στην κούρσα του τίτλου. Και ο Μίτσελ είχε κάθε λόγο να χαμογελάει στις δηλώσεις του μετά το ματς. Τόσο για την ανατροπή, όσο και για το γεγονός πως αυτή ήρθε με γκολ των δύο επιθετικών του, που πέραν από ικανότητα στην εκτέλεση έδειξαν να έχουν μια σχέση εμπιστοσύνης και αλληλοεκτίμησης.

Στοιχείο πολύ σημαντικό για τη δύσκολη συνέχεια που περιμένει τον Ολυμπιακό στη σεζόν, αναφορικά με την επίτευξη των στόχων σε πρωτάθλημα και Κύπελλο...