Επιστροφή στις νίκες για τον Παναιτωλικό, 1-0 τον Ιωνικό

Sportal newsroom 21:26 - 19.02.2023 / Ανανεώθηκε: 21:49 - 19.02.2023

Με γκολ του Κολοβού, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 του Ιωνικού και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Stoiximan Super League.

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε στα τρίποντα στη Stoiximan Super League. Η ομάδα του Αγρινίου συνήλθε γρήγορα μετά το 6-1 από τον Ολυμπιακό και με γκολ του Κολοβού πήρε τη νίκη (1-0) κόντρα στον Ιωνικό για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έφτασε τους 27 βαθμούς. Ο Ιωνικός από την άλλη είναι στους 15 και βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας.

Μέτρησαν με ράβδο τα δοκάρια στο Αγρίνιο και όλα έτοιμα για το Παναιτωλικός - Ιωνικός
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

14:13 - 19.02.2023

Ο τεχνικός σύμβουλος συντήρησης αγωνιστικών χώρων, Αντώνης Γκριμότσης, μέτρησε τα δοκάρια στο γήπεδο του Παναιτωλικού, χρησιμοποιώντας μετρητική ράβδο, μέθοδος που αναγνωρίζεται ως έγκυρη από τους διεθνείς κανονισμούς.

Η φιλοξενούμενη ομάδα «προειδοποίησε» για πρώτη φορά στο 5' με εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα που κατέληξε στη συμβολή των δοκών. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ντίας σκόραρε για τον Παναιτωλικό αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 19' ο Γκρατερόλ μπλόκαρε με άνεση ωραία προσπάθεια του Φαντιγκά. Το πρώτο μέρος είχε ωραίο ρυθμό και σπουδαίες φάσεις. Ο Ιωνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 32' με κεφαλιά του Μάντζη. Στο 38' ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε εύκολα σουτ του Κολοβού.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 41ο λεπτό. Ο Μλάντεν έβγαλε τον Λιάβα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας του Ιωνικού έδιωξε την μπάλα.

Στο 51' ο Σενγκέλια βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Ο Παναιτωλικός άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί περισσότερο.

Στο 74ο λεπτό η ομάδα του Αγρινίου άνοιξε το σκορ. Μετά από τραγικό λάθος της άμυνα του Ιωνικού, ο Μόρσεϊ γύρισε την μπάλα στον Κολοβό που με πλασέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Από εκείνο το σημείο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Στο 95' ο Γκρατερόλ έκανε σπουδαία επέμβαση και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Γκρατερόλ, Λιάβας, Μλάντεν, Μάλης, Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας, Κολοβός, Ντουάρτε, Σενγκέλια (72' Μόρσεϊ), Καρέλης (72' Πέντρο).

Ιωνικός (Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Αντουνές (81' Μάνος), Βαλεριάνος, Τσινκγρίνσκι, Μύγας, Μπουένα, Λοβέρα (63' Καμπράλ), Σάκιτς, Φαντιγκά, Σεμπά (81' Μασάς), Μάντζης.