Ούτε τα δοκάρια σταμάτησαν την ΑΕΚ, «διπλό» κορυφής στο Περιστέρι

Κώστας Τσίλης 19:35 - 08.03.2023 / Ανανεώθηκε: 20:01 - 08.03.2023

Η ΑΕΚ ήταν πολύ ανώτερη του Ατρομήτου, έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο έχοντας δυο δοκάρια και τελικά πήρε το διπλό... κορυφής με 1-0

Η ΑΕΚ μπορεί στο Περιστέρι να μην κέρδισε με το εμφατικό 3-0, όπως την περασμένη Κυριακή στο Ηράκλειο. Όμως νίκησε τον Ατρόμητο με 1-0, έχοντας κάνει ένα εντυπωσιακό παιχνίδια για περίπου 70 λεπτά. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, που η ΑΕΚ έκανε ένα από τα καλύτερα πρώτα φετινά της 45άλεπτα, είχε ένα γκολ, δυο δοκάρια, κατοχή στο 72% και με τον Ατρόμητο να μην έχει καταφέρει να κάνει ούτε μια τελική στο ματς. Σχεδόν την ίδια εικόνα κράτησε και στο μεγαλύτερο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου. Και είναι χαρακτηριστικό πως ουσιαστική απειλή ο Ατρόμητος, έκανε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η αλήθεια είναι πάντως πως με την εικόνα που έδειξαν στο γήπεδο οι δυο ομάδες από την αρχή του ματς, ήταν πολύ προφανές πως η ΑΕΚ ήταν πολύ πιο αποφασισμένη για να πάρει τους τρεις βαθμούς. Και σε πολύ καλύτερη αγωνιστική κατάσταση από τον Ατρόμητο. Κυρίως χάρη στον τρόπο που έπαιζαν τα δυο ακραία μπακ της και βασικό ο Χατζισαφί, αλλά και τα δυο χαφ της και βασικό ο Γιόνσον, η ΑΕΚ κέρδιζε δεύτερες και τρίτες μπάλες. Είχε συνεχώς κατοχή, ήταν μόνιμα στην επίθεση και έμοιαζε θέμα χρόνου το γκολ. Ή καλύτερα θέμα να βρεί τρόπο η ΑΕΚ να απειλήσει σωστά. Το έκανε από κόρνερ και ασίστ του Σιντιμπέ και σουτ δυνατό του Τσούμπερ.

Πήγε με προβάδισμα στο σκορ η ΑΕΚ στο ημίχρονο, το οποίο πάντως ήταν πολύ φτωχό σε σχέση με την εικόνα της. Αφενός διότι έκανε και άλλες ευκαιρίες, ενώ είχε και δυο δοκάρια. Και αφετέρου διότι ο Ατρόμητος ήταν πολύ κακός επιθετικά, δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και δεν απειλούσε καθόλου. Μια εικόνα που δεν άλλαξε σχεδόν καθόλου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Απλώς η ΑΕΚ προσπάθησε να διαχειριστεί πιο συντηρητικά το προβάδισμά της.

Ο Ατρόμητος άρχισε λίγο να γίνεται πιο ζωηρός επιθετικά, όταν ο Κόουλμαν άλλαξε όλη την τριάδα της επίθεσης του. Όμως και πάλι η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες για να βρεί και δεύτερο γκολ, αλλά ήταν βιαστική στην τελική της πάσα. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν και έχασαν μόνο μια καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις με σέντρα Κλωναρίδη και αστοχία Τζαβίδα. Και έτσι η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό, που την έβαλε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ατρόμητος: (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης (86’ Μαυρομάτης), Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Κουέν (77’ Φριτζόνσον), Ροτάριου (65’ Κλωναρίδης), Καμαρά, Κιάρτανσον (65’ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (65’ Τζοβάρας).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί , Γιόνσoν(76’ Πινέδα), Σιμάνσκι, Ελίασον (76’ Φερνάντες), Τσούμπερ (76’ Μάνταλος), Αραούχο, Γκατσίνοβιτς(85’ Φαν Βέερτ).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: «Στον τρόπο που η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή του ματς. Οι κιτρινόμαυροι σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο είχαν 70% κατοχή της μπάλας και την πρώτη τελική ο Ατρόμητος την έκανε μετά από μια ώρα ματς. Αυτό ήταν που ουσιαστικά έκρινε το ματς υπέρ της ΑΕΚ».

MVP: Μπορεί ο Τσούμπερ να πέτυχε το γκολ της ΑΕΚ που έδωσε τη νίκη. Όμως συνολικά σ΄ ολόκληρο το παιχνίδι, την περισσότερη και πιο κομβική δουλειά για την Ένωση, καθ’ όλη την διάρκεια του ματς, την έχει κάνει ο Χατζισαφί. Ο Ιρανός έκανε τα πάντα στο γήπεδο και ανασταλτικά, αλλά και δημιουργικά.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Αλλαγές και στην ενδεκάδα και στον σχηματισμό, σε σχέση με το ματς της ΑΕΚ την περασμένη Κυριακή στο Ηράκλειο, επέλεξε να κάνει ο Ματίας Αλμέιδα. Αυτή την φορά επέλεξε σχήμα με δυο αμυντικά χαφ, τον Γιόνσον και τον Σιμάνσκι που επέστρεψε από τιμωρία, με τον Γκατσίνοβιτς και τον Ελίασον στα δυο άκρα της επίθεσης και τον Αραούχο πίσω από τον Τσούμπερ. Από την άλλη μεριά ο Κρις Κόουλμαν επέλεξε ακριβώς ίδια ενδεκάδα και σχήμα, με το ματς του Σαββάτου στην Τρίπολη. Με τον Καμαρά πίσω από τον Κιάρτανσον και τον Ρομπάιγ με τον Ροτάριου να βγαίνουν από τα δυο άκρα της επίθεσης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Τσούμπερ μετράει πλέον δυο γκολ, σε τρία ματς στα οποία έχει παίξει ως κατά συνθήκη επιθετικός. Ένα στη Νίκαια απέναντι στον Ιωνικό και ένα με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Μάλιστα ο Τσούμπερ είχε σκοράρει και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου πηγαίνουν πλέον και οι δυο ομάδες την προσεχή Κυριακή (12/3). Και μάλιστα σε εντός έδρας παιχνίδια. Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια και ο Ατρόμητος τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι.