«Ρουκέτες» τίτλου από τον Ιωαννίδη και ξανά στην κορυφή ο Παναθηναϊκός

Παίκτες Παναθηναϊκού

Μπάμπης Τσιμπίδας 21:24 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:31 - 12.03.2023

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Ολυμπιακού και νικώντας τον Ατρόμητο στο Περιστέρι (0-2), επέστρεψε στην κορυφή της Stoiximan Super League. Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Ιωαννίδης, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Το μέγιστο κέρδος του Παναθηναϊκού για το βράδυ της Κυριακής, ήταν να νικήσει εκείνος τον Ατρόμητο στο Περιστέρι (0-2) και να ηττηθεί η ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια, ούτως ώστε να τελειώσει πρωτοπόρος την κανονική διάρκεια της Stoiximan Super League.

Όπερ και εγένετο, με τον επιθυμητό συνδυασμό αποτελεσμάτων να επιτυγχάνεται. Οι «πράσινοι» με δύο γκολ του Φώτη Ιωαννίδη επικράτησαν 2-0 του Ατρόμητου και έπραξαν το καθήκον τους. Λίγο νωρίτερα, με το δώρο του «αιώνιου αντιπάλου», ο οποίος επιβλήθηκε 3-1 των «κιτρινόμαυρων», έφερε το Τριφύλλι στην κορυφή, με διαφορά δύο βαθμών από την Ένωση.

Το πιο ενθαρρυντικό ήταν η απόδοση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο. Γιατί το πρώτο, με το ελαφρυντικό της διακοπής, ήταν πάρα πολύ κακό. Ήταν μία αντίδραση πρωταθλητή, η μεταμόρφωση μιας ομάδας που είναι έτοιμη να διεκδικήσει τον τίτλο. Από την άλλη, ο Ατρόμητος προσπάθησε, αλλά η έλλειψη κίνητρου ήταν εμφανής, όπως και απέναντι στην ΑΕΚ.

Το παιχνίδι άρχισε με ηρεμία, όμως στο 10’ σημειώθηκε διακοπή. Ο λόγος; Η εισβολή οπαδών του Ατρομήτου, οι οποίοι επιτέθηκαν σε θεατές σε άλλο σημείο της εξέδρας. Οι οποίοι αργότερα αποδείχτηκαν φίλοι του Παναθηναϊκού.

Περίπου πενήντα άτομα, μπήκαν στο ταρτάν, πέταξαν καθίσματα και άλλα αντικείμενα, καθώς και καπνογόνα και δυναμιτάκια. Άνδρες των ΜΑΤ βγήκαν από τη φυσούνα για να τους περιορίσουν και η ένταση συντηρήθηκε για ένα δεκάλεπτο. Τελικά, οι εισβολείς επέστρεψαν στην εξέδρα, οι αστυνομικοί αποσύρθηκαν και το ματς άρχισε ξανά στις 19:40.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν ιδιαίτερα καλός, αφού ήταν αργός και στατικός. Παρόλα αυτά, είχε ευκαιρίες να προηγηθεί, με πιο σημαντική τη φάση του Μαντσίνι στο 31’. Ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα από τον Ιωαννίδη, το πρώτο πλασέ του απέκρουσε ο Γιαννιώτης και στο “ριμπάουντ”, ο Αργεντινός πλάσαρε άουτ.

Ο Ιωαννίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 41’, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει το σουτ του. Αυτό που δεν κατάφερε ο διεθνής στράικερ, το πέτυχε στο 49’! Με μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια, πέρασε τον αντίπαλο του και εκτέλεσε από το ημικύκλιο, μην αφήνοντας περιθώρια στον Γιαννιώτη.

Ο σκόρερ του πρώτου γκολ, «καθάρισε» οριστικά το ματς στο 63’. Ο Μάγκνουσον έκανε τη μεγάλη μπαλιά, ο Ιωαννίδης έκανε το κοντρόλ και μπήκε στην περιοχή και ο Μαυρομμάτης τον ανέτρεψε πριν σουτάρει. Ο διαιτητής Ευαγγέλου δεν το υπέδειξε στη ροή του ματς, αλλά τον κάλεσε ο Παπαδόπουλος για ανασκόπηση και μετά ο ρέφερι υπέδειξε την παράβαση. Με τον Ιωαννίδη με μία εκπληκτική εκτέλεση, να διαμορφώνει το 0-2.

MVP: Ο Φώτης Ιωαννίδης. Σκόραρε το 1-0 με εξαιρετική ενέργεια και εκτέλεση, κέρδισε το πέναλτι και το αξιοποίησε με ωραίο χτύπημα. Εκτός από τα γκολ, η συνολική εικόνα του ήταν εξαιρετική.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το δεύτερο γκολ του Ιωαννίδη, το διπλό «κλείδωσε» και δεν υπήρξε οποιαδήποτε πιθανότητα για την ανατροπή από τον Ατρόμητο.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Το όποιο πλάνο του Γιοβάνοβιτς δεν δούλεψε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Όμως ο Σέρβος στο ημίχρονο μεταμόρφωσε τους παίκτες του και τους έπεισε να συμπεριφερθούν σαν πρωταθλητές! Ο Κόλμαν δεν κατάφερε να παρουσιάσει μία ομάδα με κίνητρο και αυτό έκανε τη διαφορά.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Ο Ατρόμητος θα πάρει μέρος στα Play Out και o Παναθηναϊκός στα Play Offs. Οι ημερομηνίες και τα προγράμματα θα καθοριστούν στην κλήρωση της Δευτέρας.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Κοέν (80’ Φριτζόνσον), Έντερ, Αγκιμπού, Κλωναρίδης (71’ Ροτάριου), Ρομπάιγ (71’ Τζοβάρας), Τζαβίδας (46’ Κιάρτανσον)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια (59’ λ.τ. Πούγγουρας), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (76’ Πούχατς), Ρούμπεν (76’ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης, Κλάινχαϊσλερ (68’ Τσέριν), Παλάσιος, Μαντσίνι, Ιωαννίδης (76’ Βέρμπιτς)