Η απίστευτη σύμπτωση με Κασάμι και Φορτούνη! (video)

Παϊτίμ Κασάμι

Τα δύο γκολ των Κασάμι και Φορτούνη, το κοινό σημείο, επτά χρόνια μετά!

Ο Παϊτίμ Κασάμι πήρε φανέλα βασικού στο Βόλο για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα. Ο μέσος των «ερυθρολεύκων» μάλιστα, ήταν αυτός που με γκολ του στο 7ο λεπτό, έβαλε μπροστά την ομάδα. Άνοιξε το σκορ με σουτ από κοντά και βοήθησε στο να μπουν οι βάσεις για το τρίποντο, που σημαίνει και την επιστροφή του Ολυμπιακού στη διεκδίκηση του τίτλου.

Ο Κασάμι, γύρισε σχεδόν επτά χρόνια πίσω. Τότε ήταν το τελευταίο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού! Στις 17 Απριλίου του 2016, στο 5-0 επί της Καλλονής στο Καραϊσκάκη. Τότε, είχε σκοράρει με σουτ, κάνοντας το 3-0 στο ματς. Ήταν μάλιστα η 30ή αγωνιστική του πρωταθλήματος και κάπως έχει, 6 χρόνια και 11 μήνες μετά, ο Κασάμι επέστρεψε στα γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Από εκείνη την ομάδα του Μάρκο Σίλβα, στον σημερινό Ολυμπιακό είναι μόνο ο Κώστας Φορτούνης. Όλοι οι άλλοι, είτε συνεχίζουν κάπου αλλού είτε σταμάτησαν το ποδόσφαιρο. Σε ένα ποδόσφαιρο των τριών αλλαγών τότε βέβαια, αλλά μόνο ο Φορτούνης ήταν και σε εκείνο το ραντεβού.

Κι εδώ, έρχεται το αξιοσημείωτο. Πως κάνει παιχνίδια η μοίρα καμιά φορά. Όπως και στο Βόλο, σε εκείνο το ματς με το τελευταίο γκολ του Κασάμι με τον Ολυμπιακό, είχε σκοράρει και ο Φορτούνης! Και το πιο εντυπωσιακό, είναι άλλο! Ο τρόπος που το είχε κάνει ο Έλληνας άσος. Τότε, είχε ανοίξει το σκορ, κάνοντας το 1-0 στο 21ο λεπτό.

Δείτε, όμως, στο βίντεο, τον τρόπο που το είχε κάνει! Από το ίδιο σημείο που το έκανε με τον Βόλο, στο πρώτο δοκάρι, ξεγελώντας τον τερματοφύλακα (τότε ήταν ο Δαύκος για την Καλλονή). Και, όμως, τα κοινά σημεία, γκολ Φορτούνη και Κασάμι, ήρθαν επτά χρόνια μετά! Με τον Κώστα μάλιστα, να σκοράρει με τον ίδιο τρόπο, από εκτέλεση φάουλ.