Με καρδιά πρωταθλητή ο Ολυμπιακός, ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ και παραμένει ζωντανός στη μάχη του τίτλου!

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγυρίζουν το 3-1 επί του ΠΑΟΚ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 22:56 - 05.04.2023 / Ανανεώθηκε: 19:02 - 08.04.2023

Απολαυστικός Ολυμπιακός, έφερε… τούμπα τον ΠΑΟΚ! Οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στη ροή του ματς έμειναν πίσω στο σκορ, αλλά με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος πήραν τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης» (3-1) και παραμένουν ζωντανοί στη διεκδίκηση του τίτλου.

O Ολυμπιακός ήταν ασύλληπτος κόντρα στον ΠΑΟΚ (3-1) και παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά έφερε τα πάνω-κάτω. Κάπως έτσι, το πρώτο παιχνίδι του Ανιγκό συνδυάστηκε με την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη των Πειραιωτών σε ντέρμπι, που παραμένουν ζωντανοί στο παιχνίδι του τίτλου.

Η μπάλα… ανεβοκατέβαινε στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γρήγορο γκολ. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως σε 10 λεπτά αγώνα έγιναν τέσσερις τελικές. Στο 13ο λεπτό και 14o λεπτό ο Ολυμπιακός έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, με τους Μπακαμπού και Φορτούνη να μην κερδίζουν τον Κοτάρσκι.

Αυτό τελικά ήρθε στο 17’ από τον Κονγκολέζο, ωστόσο ο ίδιος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Εν τέλει εκείνος που άνοιξε το σκορ ήταν ο ΠΑΟΚ. Ο Ζίβκοβιτς έβγαλε μία σέντρα, ο Μπράντον Τόμας έβαλε το πόδι του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Το τέρμα αυτό αποσυντόνισε τους Πειραιώτες, οι οποίοι εντούτοις έμειναν πιστοί στο πλάνο τους. Όμως συνάντησαν την αντίσταση του «Δικεφάλου του Βορρά» που κρατούσε κοντά τις γραμμές του.

Το μοτίβο αυτό - δηλαδή ο Ολυμπιακός να πιέζει και ο ΠΑΟΚ να αμύνεται - συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η ατυχία χτύπησε ξανά την πόρτα των «ερυθρόλευκων» με τον τραυματία Σωκράτη να αποχωρεί για να δώσει τη θέση του στον Σισέ (57’).

Η… γιατριά ήρθε δευτερόλεπτα αργότερα, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-1. Η μπάλα έφτασε στον Μπακαμπού και εκείνος με ένα απίθανο σουτ από τα 23 μέτρα ισοφάρισε για την ομάδα του. Το γκολ αυτό λειτούργησε υπέρ της ψυχολογίας των Πειραιωτών που έψαξαν το 2-0.

Ο Μασούρας έδωσε τη λύση στο 78’, εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Κουλιεράκη και έφερε το ματς «τούμπα». Το… τελειωτικό χτύπημα έδωσε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί από τη λευκή βούλα (87’), αφού νωρίτερα ο Ζίβκοβιτς βρήκε την μπάλα με το χέρι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο πείσμα του Ολυμπιακού! Οι Πειραιώτες παρά τη «ψυχρολουσία» δεν το έβαλαν κάτω και εν τέλει δικαιώθηκαν και όχι απλά με μία νίκη. Το 3-1 ήταν ένα σκορ που χρειάζονταν για να πάνε με καλή ψυχολογία κόντρα στον Παναθηναϊκό.

MVP: Ο Μπακαμπού! Το γκολ του είναι εκείνο που «ξυπνάει» την ομάδα του. Συν τοις άλλοις, ο ίδιος ήταν πολύ ενεργός επιθετικά και σε κάποιες περιπτώσεις η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη σε ντέρμπι και τη δεύτερη μετά από αυτή κόντρα στην ΑΕΚ. Επιπλέον, το τρίποντο κόντρα στον ΠΑΟΚ καταγράφεται ως το πρώτο του Ανιγκό στον πάγκο.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Λουτσέσκου έχει μία συνταγή η οποία είναι εξαιρετική για τον ίδιο στο «Καραϊσκάκης». Τα γκολ του έρχονται συνήθως σε «νεκρό» για την ομάδα του χρόνο, κάτι που αποσυντονίζει τον αντίπαλο του. Αυτή τη φορά ο Ανιγκό όμως φαίνεται πως δεν επηρεάστηκε και έμεινε πιστός στο πλάνο του, κάτι για το οποίο δικαιώθηκε.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Ο Ολυμπιακός καλείται να προσπεράσει το δύσκολο εμπόδιο του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο (9/4), την ώρα που ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Βόλο στην έδρα του (9/4)

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ολυμπιακός (Ανιγκό): Πασχαλάκης, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης, Μπιέλ, Βαλμπουενά, Μπακαμπού
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντόουγκλας, Φιλίπε Σοάρες, Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας, Μπράντον