Ο Ζοσέ Ανιγκό αρνήθηκε να πάει στη συνέντευξη τύπου μετά την ήττα του Ολυμπιακού από την ΑΕΚ

Ζοσέ Ανιγκό

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 00:06 - 24.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:06 - 24.04.2023

Ο Ζοσέ Ανιγκό αρνήθηκε να πάει στη συνέντευξη τύπου μετά τα όσα έγιναν στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Ο Ζοσέ Ανιγκό αρνήθηκε να πάει στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου μετά τη λήξη του ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 1-3 απέναντι στην ΑΕΚ σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι. Η απόφαση του Ιταλού ρέφερι, Νταβίντε Μάσα, να δώσει το πέναλτι στο 80ο λεπτό έφερε τις έντονες αντιδράσεις στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο, ενώ με τη λήξη του ματς πραγματοποιήθηκαν αρκετά επεισόδια.

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, εκτόξευσαν αντικείμενα, καρεκλάκια και βεγγαλικά στην αστυνομία, η οποία έκανε χρήση δακρυγόνων και προσπάθησε ν' απωθήσει τους οπαδούς. Αρκετοί είχαν επίσης διαφημιστικές πινακίδες στα χέρια τους και γι' αρκετά λεπτά ο αγωνιστικός χώρος μετατράπηκε σε πολεμικό πεδίο.

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» με επίσημη τοποθέτησή τους έκαναν λόγο για καταστροφή του ελληνικού ποδοσφαίρου από τους «αλήτες της ΕΠΟ και από την ανίκανη κυβέρνηση». Τα έντονα παράπονα για τη σημερινή διαιτησίοα και τα όσα ακολούθησαν μετά το ντέρμπι, οδήγησαν τον προπονητή του Ολυμπιακού, Ζοσέ Ανιγκό, να μην μιλήσει στην συνέντευξη τύπου, όπως μετέδωσε ο ρεπόρτερ της Cosmote TV.