Θρίαμβος της ΑΕΚ στο «Καραϊσκάκης» και χέρι-χέρι με τον Παναθηναϊκό

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:00 - 23.04.2023 / Ανανεώθηκε: 02:02 - 25.04.2023

Η ΑΕΚ έφυγε με το «διπλό» από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και άφησε εκτός κούρσας τίτλου τον Ολυμπιακό με νίκη 3-1 εκτός έδρας. Το ματς ολοκληρώθηκε με έντονες διαμαρτυρίες των Πειραιωτών, οι οποίοι «φώναξαν» για τη φάση του πέναλτι αλλά και για το γκολ του Μάνταλου. Μάλιστα, μετά το τέλος του αγώνα υπήρξαν επεισόδια με φίλους των γηπεδούχων.

Σε ένα παιχνίδι αρκετά επεισοδιακό, η ΑΕΚ έφυγε με το «διπλό» από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης», κόντρα στον Ολυμπιακό, επικρατώντας με σκορ 3-1. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε… κακήν - κακώς έπειτα από τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων προς τον διαιτητή Μάσα, για τα δύο τέρματα που έφεραν τη νίκη των «κιτρινόμαυρων».

Στο πρώτο μέρος η Ένωση ήταν καταιγιστική! Οι συνεργασίες της ήταν άψογες, οι παίκτες του Αλμέιδα ήλεγχαν τον ρυθμό και δεν επέτρεψαν στους Πειραιώτες να κάνουν ουσιαστική τελική. Εκείνος που σώθηκε από την εικόνα της ομάδας του ήταν ο Πασχαλάκης, ο οποίος επενέβη σε δύο σημαντικές τελικές της ομάδας του.

Εκεί που δεν μπόρεσε να επέμβει όμως ήταν στο γκολ του Γκατσίνοβιτς. Οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης συνδυάστηκαν άψογα, ο Τσούμπερ έβγαλε μία πολύ όμορφη μπαλιά και ο Σέρβος μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 στο 7ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο συγκεντρωμένος. Η αλλαγή του εορτάζοντα Γιώργου Μασούρα φάνηκε «χρυσή» αφού με δική του σέντρα ήρθε η κεφαλιά του Μπακαμπού, ο οποίος στο 54ο λεπτό έκανε το 1-1.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως μπροστά της είχε μία πολύ πιο ανεβασμένη ομάδα. Τελικά το γκολ ήρθε και το έκανε πράξη ο Λιβάι Γκαρία από τα 11 μέτρα. Προηγήθηκε μαρκάρισμα του Ρέαμπτσιουκ στον Βίντα το οποίο ο Μάσα καταλόγισε ως πέναλτι και έφερε την έντονη διαμαρτυρία των γηπεδούχων. Ο πίνακας δεν κατέγραψε μόνο δύο τέρματα από μεριάς «κιτρινόμαυρων», αφού ο Πέτρος Μάνταλος με εξαιρετική ατομική ενέργεια έκανε το 3-1.

Αυτό προκάλεσε την οργή στον πάγκο του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα να υπάρξει τρομερή ένσταση για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης πάνω στον Ρέαμπτσιουκ. Κάπως έτσι προέκυψε η ολιγόλεπτη διακοπή της αναμέτρησης, μετά τις έντονες διαμαρτυρίες Μαρινάκη και επιτελείου στον τέταρτο, Φωτιά. Δευτερόλεπτα αργότερα ακολούθησε εισβολή των οπαδών της Πειραϊκής ομάδας, με αποτέλεσμα ο ρέφερι της αναμέτρησης να σφυρίξει τη λήξη στο 6’ παρά το γεγονός πως είχε δώσει εφτά λεπτά καθυστερήσεων.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Καθαρά στο αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε άψογα τις αμυντικές αδυναμίες του Ολυμπιακού. Με άψογες συνεργασίες η Ένωση προειδοποίησε αρκετές φορές τους γηπεδούχους και τελικά η νίκη ήρθε.

MVP: Ο Λιβάι Γκαρσία! Κινδύνεψε να γίνει μοιραίος με κάποιες απερίσκεπτες ενέργειες του όμως όταν η ομάδα του τον χρειάστηκε ήταν εκεί. Με το δικό του εύστοχο και εξαιρετικά εκτελεσμενο πέναλτι η ομάδα του πήρε τη νίκη και πλέον δίνει τη μάχη χέρι-χέρι με τον Παναθηναϊκό στην κορυφή.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η ΑΕΚ μετά από τρία ματς δίχως νίκη στο πρωτάθλημα, τελικά απέσπασε το τρίποντο κόντρα στον Ολυμπιακό. Μάλιστα, το έκανε με τον ακριβώς ίδιο τρόπο που το έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στην «OPAP Arena».

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Αλμέιδα διάβασε εξαιρετικά τις αδυναμίες των Πειραιωτών και χτύπησε σε αυτές. Με γρήγορες μεταβιβάσεις και πολύ καλό passing game πήρε τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης». Από την άλλη ο Ανιγκό φάνηκε να μην μπορούσε να διαχειριστεί το γρήγορο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του. Το δεύτερο ημίχρονο του ήταν πολύ καλό στο ξεκίνημα του και οι επιλογές των Μασούρα και Βρουσάι έδωσαν λύσεις, όμως οι «κιτρινόμαυροι» ανέκτησαν δυνάμεις και τελικά χρησιμοποίησαν τη συνταγή του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: O Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Άρη, την ώρα που η ΑΕΚ υποδέχεται στην έδρα της τον ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ, Βαλμπουενά, Φορτούνης, Μπακαμπού.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ελίασον, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία, Τσούμπερ.