Η ΑΕΚ της ανατροπής έτοιμη για κούπα στην «Αγιά Σοφιά»!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 22:58 - 08.05.2023 / Ανανεώθηκε: 23:19 - 08.05.2023

Η ΑΕΚ πέρασε με ανατροπή από το «Κλεάνθης Βικελίδης», νικώντας τον Άρη με 2-1 και αγκάλιασε το 13ο πρωτάθλημα της ιστορίας της!

Αγκαλιά με την κούπα η ΑΕΚ! Η Ένωση πανηγύρισε μια τεράστιας σημασίας νίκη με 2-1 επί του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» με ανατροπή και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο Φάληρο, πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Stoiximan Super League κι ετοιμάζεται για φιέστα.

«Χρυσοί» σκόρερ οι Τομ Φαν Βεέρτ (23') και Στίβεν Τσούμπερ (43'), που με τα δύο δικά τους γκολ έστειλαν τον Δικέφαλο στο +3 από τον Παναθηναϊκό και κατ' επέκταση μια ανάσα από το 13ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Το γκολ που έδωσε προβάδισμα στον Άρη το πέτυχε ο Αντρέ Γκρέι (17').

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μπήκε πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάνοντας ξεκάθαρο πως στόχος της ήταν να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη και να περιμένει τα νέα από το Φάληρο. Μόλις στο 8ο λεπτό είχε ήδη δύο καλές στιγμές με Τσούμπερ και Πινέδα και γενικότερα ήταν κυρίαρχη.

Ωστόσο, την πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι πάτησαν στην αντίπαλη περιοχή, στο 13', ο Πινέδα μάρκαρε αντικανονικά τον Γκαρσία και κέρδισαν πέναλτι. Ο Γκρέι στο 17' ανέλαβε την εκτέλεση του, νίκησε τον Αθανασιάδη και κόντρα στη ροή της αναμέτρησης έκανε το 1-0.

Ο Δικέφαλος έβγαλε άμεσα αντίδραση και αφού είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 21' με τον Τσούμπερ, στο 23' έφερε το ματς στα ίσια. Ο Πινέδα αφού έκλεψε στον χώρο της μεσαίας γραμμής, «έσπασε» στον Φαν Βέερτ κι εκείνος έπειτα από μια ωραία προσποίηση πλάσαρε εξαιρετικά για το 1-1.

Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ροντέο, με την ομάδα του Τόλη Τερζή να έχει τέσσερις καλές στιγμές μέσα σε ένα 5λεπτο με τους Ρουπ (31'), Νταρίντα (34') και Γκρέι (35', 36'). Μετά από αυτό το πεντάλεπτο όμως, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ξανά τα ηνία του αγώνα.

Ο Κουέστα είπε τρεις φορές όχι σε Φαν Βέερτ (37') και Τσούμπερ (40', 42'), ενώ ο Ελβετός στο 43' είχε και ακόμα μια ευκαιρία, με το σουτ του να περνάει άουτ. Ωστόσο, στην έβδομη του τελική ο Τσούμπερ με ένα διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και στο 49' είχε μια καλή στιγμή, με ένα επικίνδυνο γύρισμα του Σιμάνσκι, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ωστόσο, στη συνέχεια έπεσε αρκετά ο ρυθμός, με τις δύο ομάδες να βγάζουν κούραση και τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα να είναι πιο συντηρητικοί, προκειμένου να διαχειριστούν το προβάδισμα τους.

Μάλιστα, στο 65' βρέθηκε πολύ κοντά στο να «κλειδώσει» τη νίκη, όταν ο Φαν Βεέρτ σημάδεψε το δοκάρι. Λίγα λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και από 'κει κι έπειτα ο ρυθμός του αγώνα στο Χαριλάου «πάγωσε» τελείως, με την Ένωση να κρατάει το 2-1 ξεκούραστα μέχρι και το τελικό σφύριγμα και να πανηγυρίζει νίκη τίτλου!

Άρης (Τόλης Τερζής): Κουέστα - Εμπακατά, Ενκουλού, Πίρσμαν, Μαζικού - Ντουκουρέ (58' Καμάτσο), Νταρίντα, Ρουπ - Ματέο Γκαρσία, Γκρέι (85' Καμαρά), Χριστοδουλόπουλος (58' Ιτούρμπε).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης - Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί - Ελίασον (59' Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Πινέδα (68' Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (83' Φερνάντες) - Φαν Βέερτ (83' Ζίνι), Τσούμπερ (67' Μάνταλος).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Την ΑΕΚ δεν την πήρε από κάτω το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ σε ένα τόσο κρίσιμο ματς, έβγαλε άμεση αντίδραση και αυτό ήταν που της χάρισε αυτό το τεράστιας σημασίας «τρίποντο».

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Στίβεν Τσούμπερ, που ήταν ένας μόνιμος κίνδυνος για την άμυνα του Άρη και πέτυχε το γκολ της νίκης με ένα φοβερό σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της ΑΕΚ επί του Άρη σε ισάριθμα ματς τη φετινή σεζόν.

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Βόλο στην «OPAP Arena» και ακόμα και ο βαθμός της ισοπαλίας είναι αρκετός, προκειμένου να σηκώσει την κούπα, ενώ ο Άρης αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.