Χωρίς νικητή έληξε η ματσάρα στη Βοιωτία - Αήττητος ολοκλήρωσε τα playout ο υποβιβασμένος Λεβαδειακός

©Intime

Κώστας Τσιακλής 21:58 - 13.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:05 - 13.05.2023

Λεβαδειακός και ΠΑΣ Γιάννινα προσέφεραν γκολ και θέαμα σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον στη Βοιωτία και εξήλθαν ισόπαλες με σκορ 3-3. Αήττητοι ολοκλήρωσαν τα playout οι γηπεδούχοι.

Λεβαδειακός και ΠΑΣ Γιάννινα προσέφεραν ένα εκπληκτικό παιχνίδι στη Βοιωτία και εξήλθαν ισόπαλες με σκορ 3-3. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν χωρίς άγχος τον αγωνιστικό χώρο αφού δεν είχαν κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς ο μεν Λεβαδειακός είχε υποβιβαστεί ήδη και μαθηματικά στη δεύτερη κατηγορία ενώ ο δε ΠΑΣ Γιάννινα εδώ και καιρό την παραμονή του στην κατηγορία. Αξίζει να σημειωθεί πως οι «Βοιωτοί» ολοκλήρωσαν αήττητοι την προσπάθεια τους στη διαδικασία των playout.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28' με τον Γιάννη Γιαννιώτα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν απλά να ισοφαρίσουν αλλά γύρισαν και το παιχνίδι. Αρχικά στο 37΄ο Πέδρο Κόντε ισοφάρισε σε 1-1 στο 37' και πέτυχε το πρώτο του γκολ έπειτα από 20 μήνες και μια ημέρα. Συγκεκριμένα η τελευταία φορά που είχε βρει το δρόμο προς τα δίχτυα ο Ισπανός επιθετικός ήταν στις 12 Σεπτεμβρίου του 2021 στην εκτός έδρας επικράτηση με 1-0 επί του ΠΑΟΚ.

Στο 38' ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε στην ολική ανατροπή, χάρη σε γκολ του Κέβιν Ροσέρο. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ αφού ο Λεβαδειακός ισοφάρισε σε 2-2 με τον Τριαντάφυλλο Τσάπρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Με υπογραφή Τόσιτς αντρίκεια παραμονή για τη Λαμία!
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

22:00 - 13.05.2023

Ο Ιωνικός προηγήθηκε 2-0 με Ελευθεριάδη και γκολάρα του Κάνιας, αλλά η Λαμία με τον Νούνιες και τρομερό φάουλ του Τόσιτς, ο οποίος είχε σημειώσει γκολ χρυσάφι και με τον Λεβαδειακό, πήρε το 2-2 και τον βαθμό κι έμεινε στη Super League.

Ο χορός των τερμάτων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά στο 77' ο Γεώργιος Βρακάς έβαλε μπροστά στο σκορ τους «Βοιωτούς» όμως τρία λεπτά αργότερα ο Γιώργος Παμλίδης έφερε ξανά στο παιχνίδι στα ίσα. Το 3-3 παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Αυτό το αποτέλεσμα δεν άλλαξε τη μοίρα των δύο ομάδων αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα τερμάτισε στην τρίτη θέση των playout με 34 βαθμούς ενώ ο Λεβαδειακός έμεινε τελευταίος με 26 βαθμούς, παρά το γεγονός ότι κατάφερε να μην ηττηθεί στη διαδικασία των playout (έξι ισοπαλίες και μια νίκη).