Η ΑΕΚ είναι πρωταθλήτρια και η Νέα Φιλαδέλφεια φλέγεται για τη βασίλισσά της!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:59 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:10 - 14.05.2023

Πάρτι τίτλου στο καμίνι της «OPAP Arena» για την ΑΕΚ, που πήρε τη νίκη επί του Βόλου με 4-0 και σηκώνει κούπα μέσα στο νέο της σπίτι!

Δεν είναι όνειρο, είναι αλήθεια. Η ΑΕΚ πρωταθλήτρια στη Νέα Φιλαδέλφεια! Η Ένωση έδωσε την τελευταία της παράσταση για φέτος στην OPAP Arena, διέλυσε τον Βόλο με 4-0 και έφτασε στην κατάκτηση του 13ου πρωταθλήματος της ιστορίας της.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μπήκε με τη φόρα που της έδινε η καυτή κερκίδα, αλλά και το γεγονός ότι ήταν αγκαλιά με τον τίτλο και έκανε σαφές στους φιλοξενούμενους από τα πρώτα λεπτά ότι θα περάσουν ένα δύσκολο βράδυ στο... καμίνι της «OPAP Arena».

Μόλις στο 2ο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Γκατσίνοβιτς, ενώ στο 14' ο Σέρβος σκόραρε μετά από απόκρουση του Αυγερινού σε σουτ του Γιόνσον, αλλά στην αρχή της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ ο Τσούμπερ και το γκολ δεν μέτρησε.

Έπειτα από δύο λεπτά όμως η Ένωση άνοιξε το σκορ, με το γκολ αυτή τη φορά να μετράει. Ο Αυγερινός απέκρουσε ξανά σουτ του Γιόνσον, η μπάλα έφτασε στον Χατζισαφί, εκείνος έκανε ένα γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Τσούμπερ πλάσαρε για το 1-0.

Οι Θεσσαλοί παρότι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, δεν τα κατάφεραν ποτέ και στο 33' ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Μετά από μία εξαιρετική συνεργασία, ο Τσούμπερ τροφοδότησε τον Γκατσίνοβιτς κι εκείνος έγραψε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Φυσικά, η απόλυτη κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού θέλανε η φιέστα να συνδυαστεί με μια γεμάτη εμφάνιση και μια εμφατική νίκη. Έτσι, στο 63' η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Πινέδα να συνεργάζεται εξαιρετικά με τον Λιβάι και στο τέλος να εκτελεί τον Αυγερινό για το 3-0.

Αυτή δεν ήταν όμως η τελευταία λέξη των «κιτρινόμαυρων». Στο 85' ο Σιμάνσκι πρόσθεσε το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 4-0. Και ακολουθεί φιέστα, με τη Νέα Φιλαδέλφεια να φλέγεται...

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί (67' Τζαβέλλας), Βίντα, Ρότα (67' Σιντιμπέ), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (52' Πινέδα), Άμραμπατ (52' Ελίασον), Τσούμπερ (52' Φερνάντες), Λιβάι Γκαρσία.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Αυγερινός, Τάχατος, Ασλανίδης, Πίρινεν, Λούνα, Τσοκάνης, Μεταξάς (80' Τσελεμπάκης), Κάτσε (63' Οικονομόπουλος), Σι (46' Καρτάλης), Άλχο, Γκάγκι (75' Τριανταφύλλου).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το ματς ουσισατικά είχε κριθεί από τα... αποδυτήρια, αφού δεν υπήρχε περίπτωση οι παίκτες του Αλμέιδα να μην κλειδώσουν με νίκη την κατάκτηση του τίτλου.

MVP: Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, με τον Σέρβο να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα δις (το ένα γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ) και να είναι μόνιμος κίνδυνος για τους Θεσσαλούς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ποιο άλλο; H AEK στέφεται πρωταθλήτρια μέσα στο σπίτι της μετά από 29 ολόκληρα χρόνια.