Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σούπερ καπ κόντρα στην ΑΕΚ με... buzzer beater στην παράταση

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:11 - 18.09.2023 / Ανανεώθηκε: 23:06 - 18.09.2023

Με γκολ του Σάββα Σάββα στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 26-25 της ΑΕΚ και κατέκτησε το σούπερ καπ στο χάντμπολ.

«Ερυθρόλευκη» βάφτηκε η πρώτη κούπα της σεζόν στο χάντμπολ ανδρών. Ο Ολυμπιακός νίκησε με 26-25 της ΑΕΚ στην παράταση με απίθανο γκολ του Σάββα Σάββα στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης.

Ο τελικός του σούπερ καπ είχε απίθανη εξέλιξη. Ο Ολυμπιακός είχε σταθερά ένα προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί, τα γκολ μπήκαν με το σταγονόμετρο κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η κούπα θα κριθεί στα πέναλτι ο Σάββας Σάββας με γκολ στο φινάλε έδωσε το τρόπαιο στην ομάδας του Νίκου Γραμματικού.

Αυτό ήταν το δεύτερο σούπερ καπ για τον Ολυμπιακό, που κατέκτησε το τρόπαιο και την περασμένη σεζόν κόντρα στη Δράμα. Αυτός ήταν ο όγδοος τίτλος για τον Ολυμπιακό στο χάντμπολ ανδρών.

Ο αγώνας είχε εξαιρετικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με δύο γκολ (2-4) με γκολ του Σάββα με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 3-5 υπέρ των Πειραιωτών. Σε εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στην επίθεση, ισοφάρισε 5-5 με τον Λέμος και στη συνέχεια προσπέρασε (6-5) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάλλιου.

Ο Μαντάλινιτς διαμόρφωσε το 7-5 για την Ένωση που έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα αφού διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Ολυμπιακός με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζηρά και δύο γκολ του Παπαβασίλη πήρε και πάλι το προβάδισμα. Η διαφορά έφτασε τα δύο τέρματα (9-11) με το πέμπτο προσωπικό γκολ του Σλίσκοβιτς στον τελικό. Η ΑΕΚ μείωσε στο γκολ αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-13 του πρώτου ημιχρόνου με τέρμα του Σλίβκοβιτς σε νεκρό χρόνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά και προηγήθηκε με 11-15 με τον Σλίσκοβιτς και τον Μοντόρο. Η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά (13-15) με τον Λιάπη αλλά οι Πειραιώτες διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα 3-4 τερμάτων.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού προσπέρασε με 17-21 με τον Πασσιά. Αυτό ήταν το τελευταίο μεγάλο προβάδισμα της ομάδας του Πειραιά. Η ΑΕΚ, έκανε την ανατροπή αφού οι ξένοι πήραν μπρος και ισοφάρισε 22-22 με τον Κομαρζέφσκι δυόμιση περίπου λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια του αγώνα, οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες. Έτσι, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Ολυμπιακός δεν κατάφεραν να πάρουν ασφαλές προβάδισμα. Το σκορ ήταν στο 25-25 και ο Ολυμπιακός είχε την μπάλα στα χέρια για μία τελευταία επίθεση. Ο Σάββας Σάββας νίκησε τον Μάτσκεβιτς και έδωσε το τρόπαιο στον Ολυμπιακό.

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Ολυμπιακός 11-13
  • 11-13 μπροστά ο Ολυμπιακός με γκολ του Σλίβκοβιτς σε νεκρό χρόνο. Το τέρμα μέτρησε αφού οι διαιτητές εξέτασαν τη φάση μέσω βίντεο προκειμένου να κρίνουν αν είναι εμπρόθεσμο.
  • 11-12 μειώνει και πάλι η ΑΕΚ με τον Ζάμπιτς
  • 10-12 ξανά στο +2 ο Ολυμπιακός με τον Τσιγαρίδα
  • 10-11 μειώνει η ΑΕΚ με τον Μαντάλινιτς
  • 9-11 μπροστά ο Ολυμπιακός με το πέμπτο προσωπικό γκολ του Σλίβσκοβιτς
  • 9-10 προσπερνάει πάλι ο Ολυμπιακός με το δεύτερο διαδοχικό γκολ του Παπαβασίλη
  • 9-9 ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει με τον Παπαβασίλη στην κόντρα
  • 9-8 μειώνει ο Ολυμπιακός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά