Απίθανος Παναθηναϊκός, δεύτερο μπρέικ στην έδρα της ΑΕΚ και πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague γυναικών

© Βαγγέλης Στόλης

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:31 - 26.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:54 - 26.04.2023

Ο Παναθηναϊκός «έσπασε» την έδρα της ΑΕΚ (3-1), έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών και προκρίθηκε στους τελικούς της Volleyleague γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους τελικούς της Volleyleague γυναικών. Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, έκανε δεύτερο μπρέικ και θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι.

Η σειρά του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ χαρακτηρίστηκε από διαδοχικά break. Το τριφύλλι έσπασε την έδρα της Ένωσης στον πρώτο τελικό, στη συνέχεια η ομάδα του Γιονούς Οτσάλ πέρασε από το κλειστό του Αγίου Θωμά και η πρόκριση στον τελικό κρίθηκε στον τρίτο ημιτελικό.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στους τελικούς του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός θα έχει το πλεονέκτημα έδρας και ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Με άσο της Νίζετιχ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-0 στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (6-6) με άσο της Ανάε και προσπέρασε με 11-13 με μπλοκ της Αμερικανίδας ακραίας και λάθος επίθεση της Σίλβα. Με δύο διαδοχικά μπλοκ της Κρος, το τριφύλλι προσπέρασε με 13-17 με τη διαφορά να φτάνει τους οκτώ πόντους (14-22) μετά από λάθος της Καλαντάτζε και επίθεση της Ανθούλη. Ο Παναθηναϊκός κατάκτησε το πρώτο σετ με επίθεση της Παπαφωτίου.

Με μπλοκ της Γκρόθες το τριφύλλι προσπέρασε με 3-5 στο δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε και με την Καλαντάτζε να δίνει ρέστα σε μπλοκ και σερβίς προηγήθηκε με 13-10 με άσο της Ελληνίδας κεντρικής. Ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίδραση και προσπέρασε με 16-17 με επίθεση της Ανθούλη. Η Ένωση πήρε και πάλι το προβάδισμα με 20-17 με μπλοκ της Νίζετιχ αλλά το τριφύλλι ισοφάρισε (20-20) μετά από διαδοχικά λάθη των παικτριών της Ένωσης. Η ΑΕΚ βρέθηκε με σετ μπολ μετά από επίθεση της Καλντερόν και πήρε το δεύτερο σετ (25-23) μετά από λάθος επίθεση της Ανθούλη.

Με πρώτο χρόνο της Κουλίκοβα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-1 στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 6-4 με τη Μέντιτς με την Ένωση να προσπερνά με 10-5 με μπλοκ της Κουλίκοβα στη Σέρβα κεντρική. Με άσο της Κωνσταντινίδου η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ έφτασε στο 13-8 με το τριφύλλι να μειώνει στον πόντο (14-13) μετά από κόκκινη κάρτα στον πάγκο της Ένωσης.

Η ΑΕΚ προσπέρασε και πάλι με τρεις πόντους (16-13) μετά από λάθος των παικτριών του Γιάννη Καλμαζίδη. Ένα λάθος της Καλδερόν έφερε τον Παναθηναϊκό στο 16-17 ενώ μία νέα κακή επίθεση της ακραίας της Ένωσης έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να προσπεράσιε με δύο πόντους για το 17-19.Με τη Χατζηευστρατιάδου στη γραμμή του σερβίς ο Παναθηναϊκός βρήκε σερί πόντους και προσπέρασε με 18-23 με επίθεση της Ανθούλη. Το τριφύλλι έφτασε στο 20-24 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 22-24 με μπλοκ της Καλαντάτζε. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κατέκτησε το τρίτο σετ με 22-25 με πόντο της Κρος.

Με την Κρος στη γραμμή του στο σερβίς, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 0-4 στο τέταρτο σετ. Με δύο διαδοχικά μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου και επίθεση της Ανάε, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 2-9 με τη Σίλβα να δίνει τέλος στο «πράσινο» σέρι. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ αντέδρασε και μείωσε σε 10-12 με άσο της Καλδερόν και μπλοκ της Κωνσταντινίδου.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, έφτασε στο 10-16 με μπλοκ από την Ανάε και την Παπαφωτίου. Η ΑΕΚ μείωσε ξανά σε 20-23 με άσο της Κουλίκοβα με το τριφύλλι να φτάνει σε τριπλό ματς μπολ (20-24) με επίθεση της Κρος. Η Ένωση μείωσε σε 22-24 με μπλοκ της Κωνσταντινίδου και λάθος της Ανάε αλλά ένα λάθος της Σίλβα έφερε το 22-25 και τη νίκη του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Καπότης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Μισιάκα.