«Καθάρισε» τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:29 - 22.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:58 - 22.04.2023

Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε τη νίκη που πήρε στη Θεσσαλονίκη, νίκησε με 3-0 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στους τελικούς της Volleyleague γυναικών.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους τελικούς της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά, που τερμάτισε στην τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου, επιβλήθηκε με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη και σε συνδυασμό με τη νίκη του στη Θεσσαλονίκη, πήρε την πρόκριση και θα διεκδικήσει το τρόπαιο του πρωταθλητή.

Ο ΠΑΟΚ, που κατέλαβε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει το πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο προκρίθηκε πολύ δύσκολα κόντρα στον Άρη στην πρώτη φάση και μένει με άδεια χέρια τη φετινή σεζόν αφού έμεινε και εκτός τελικού στο Κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει είτε την ΑΕΚ είτε τον Παναθηναϊκό στους τελικούς. Η ομάδα του Πειραιά θα είναι, όπως και να έχει, με μειονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς και προηγήθηκε με 5-2 με την Καράρο. Ο ΠΑΟΚ βρήκε αντίδραση και μείωσε στον πόντο. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 9-5 με μπλοκ στη Βεργίδου με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μειώνει ξανά. Με όπλο το καλό σερβίς της Σάλας, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι προσπέρασε με 19-13 μετά από άστοχη επίθεση της Κάφρεϊ. Με άσο της Καράρο, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 22-15 με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει στο 23-19 με άσο της Στράντζαλη. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-20.

Οι γηπεδούχες μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 7-2 με τη Σάλας. Οι γηπεδούχοι είχαν τη διαφορά μέχρι το 10-5 όπου ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με εκπληκτικό σερί προσπέρασε 11-15 με την Μπλάνκο. Η ομάδα του Μιτσέλι ισοφάρισε σε 15-15 με άσο της Καράρο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο μέχρι το 17-19 μετά από δύο λάθος επιθέσεις της Σάλας.

Με επίθεση και άσο της Κουβανής ακραίας, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 21-20. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 22-20 μετά από λάθος της Κρολ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και πάλι και προσπέρασε με 22-23 αλλά οι «ερυθρόλευκες» με σερί 3-0 έκαναν το 25-23 και κατέκτησαν το δεύτερο σετ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 2-4 στο τρίτο σετ μετά από λάθος της Σάλας. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-7 με την Κρολ με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο (6-7) μετά από άστοχη επίθεση της Κάφρεϊ. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έφτασε στο 12-15 αλλά και πάλι δεν κράτησε το προβάδισμά του. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με την Κούμπουρα και προσπέρασε με 20-18 μετά από λάθος της Μπλάνκο. Ένα λάθος της Γουίντερς έφερε το σετ στο 20-20 με την ομάδα του Πειραιά να προσπερνά και πάλι με 24-21 με άσο και να κατακτά το σετ και να παίρνει τη νίκη με 3-0 σετ.