Πρωτιά για τον ΠΑΟΚ, 3-1 την ΑΕΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:25 - 02.04.2023 / Ανανεώθηκε: 19:48 - 02.04.2023

Ο ΠΑΟΚ έδωσε τέλος στο εντυπωσιακό σερί νικών της ΑΕΚ (3-1) και κατέλαβε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Volleyleague γυναικών.

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Volleyleague γυναικών και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το ντέρμπι πρωτιάς κόντρα στην ΑΕΚ με 3-1 σετ και μπαίνει με... φόρα στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Παράλληλα, η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο πήρε «εκδίκηση» για την ήττα της στον ημιτελικό του Κυπέλλου. Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Άρη στην πρώτη φάση των πλέι οφ. Η ΑΕΚ θα παίξει κόντρα στο Μαρκόπουλο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρατάχθηκε χωρίς την Όλγα Βεργίδου, την Πέιτον Κάφρεϊ και την Όλγα Στράντζαλη. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 1-6 με τις γηπεδούχες να μαζεύουν τη διαφορά (3-6) με άσο της Πολυνοπούλου και στη συνέχεια να φτάνουν στο 8-10 με την Μπλάνκο. Με επίθεση της Κλέπκου, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (15-16) με την ΑΕΚ να ξεφεύγει ξανά με 15-18. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε και πάλι στον πόντο (18-19) με την Ένωση να διατηρεί το προβάδισμά της μέχρι το 23-25 και το χτύπημα της Σίλβα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η ΑΕΚ έφτασε στο 5-8 και στη συνέχεια στο 8-13 με τη Νίζετιχ. Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 9-17 με πρώτο χρόνο της Κουλίκοβα στο 13-19 η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε τις λύσεις με τη Λιάγκη στη γραμμή του σερβίς και προσπέρασε με 20-19 μετά από χαμένη επίθεση της Σίλβα. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έφτασε στο 23-20 με άσο της Κλέπκου. Με άσο έκλεισε και το σετ για τον ΠΑΟΚ στο 25-21.

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έφτασε στο 8-6 στο τρίτο σετ μετά από άστοχη επίθεση της Νίζετιχ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με μπλοκ της Κουλίκοβα με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 14-11 με την Μπλάνκο. Με άσο της Μερτέκη η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έφτασε στο 18-14 με την αρχηγό του ΠΑΟΚ να διαμορφώνει το 22-17 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Με επίθεση της Μπλάνκο ο ΠΑΟΚ έφτασε στο πενταπλό σετ μπολ (24-19) και κατέκτησε τελικά το σε εξασφαλίζοντας μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Με την ψυχολογία στα ύψη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-1 στο τέταρτο σετ. Η ΑΕΚ μείωσε σε 6-4 με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν και πάλι (8-4) με την Κλέπκου. Με άσο της Νίζετιχ η ΑΕΚ πλησίασε και πάλι (9-7) με την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο να προσπερνά με 14-10 και στη συνέχεια με 17-11 με την Μπλάνκο. Με την Νίζετιχ στη γραμμή του σερβίς, η Ένωση έχτισε σερί και προσπέρασε με 18-21. Ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι τις λύσεις, προσπέρασε και πήρε το σετ και τη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Σιδηράς, Επόπτες: Σταυρίδης, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 13-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 5-8, 9-16, 21-20, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21

4ο σετ: 8-4, 16-11, 18-21, 26-24

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-21, 25-21, 26-24) σε 104'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρολ 5 (5/21 επ.), Μερτέκη 22 (19/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ.-24% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου 13 (11/25 επ., 2 άσσους, 53% υπ.-44% άριστες), Μπλάνκο 15 (11/13 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-44% άριστη), Αρμουτσή 2 (2/3 επ,.), Λιάγκη 8 (6/22 επ., 2 άσσους).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 7 (5/25 επ., 2 άσσους, 38% υπ.-35% άριστες), Καλαντάτζε 7 (3/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 24 (24/41 επ.), Κουλίκοβα 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 41% υπ.- 32% άριστες), Διάλλα, Ξηντάρα, Βλαχάκη 3 (3/6 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Ξανθοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Μάρκο Φενόλιο (προπονητής ΠΑΟΚ): «Πρώτα απ' όλα είμαι πολύ χαρούμενος γιατί τελειώσαμε ένα μεγάλο μέρος της σεζόν και είμαστε πρώτοι χωρίς να πέσουμε ποτέ από την κορυφή. Είμαι πραγματικά περήφανος γιατί δεν σταματήσαμε να παλεύουμε παρά την απουσία τριών βασικών αθλητριών μας και βγάλαμε χαρακτήρα μέσα στο γήπεδο. Είναι πολύ σημαντικό το πλεονέκτημα στα πλέι οφ, ειδικά σε ημιτελικό και τελικό, αλλά πρώτα πρέπει να σκεφτούμε τη σειρά των προημιτελικών με τον Άρη».

Γιουνούς Οτσάλ (προπονητής ΑΕΚ): «Να συγχαρώ τον ΠΑΟΚ γιατί παρά τις απώλειες του έπαιξε πολύ καλά... Το παιχνίδι κρίθηκε στο 12-19 του β' σετ με τα σερβίς της Λιάγκη. Εμείς πέρα από το σετ εκεί χάσαμε και την αυτοπεποίθηση μας».