Η ΑΕΚ «υπέταξε» τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου

ΑΕΚ βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:15 - 10.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:42 - 10.03.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου του final-4 που διεξάγεται στην Άρτα.

Η ΑΕΚ θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών. Η Ένωση επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και έκλεισε θέση για τον αγώνα του Σαββάτου (21:30) κόντρα στο τριφύλλι που νίκησε με 3-0 σετ τον ΑΟ Θήρας

Η ΑΕΚ θα διεκδικήσει το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Ένωση μετράει δύο νίκες κόντρα στον Παναθηναϊκό στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ είχε κορυφαίες τις Καλντερόν και Κωνσταντινίδου. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, δεν είχε πολλές λύσεις αφού πλην τις Κάμφρεϊ δεν τράβηξαν επιθετικά οι υπόλοιπες παίκτριες.

Η τυπικά γηπεδούχος ΑΕΚ ξεκίνησε με τις Κωνσταντινίδου στην πάσα, Νίζετιχ - Καλντερόν στα άκρα, Σίλβα στη διαγώνιο, Καλαντάντζε - Κουλίκοβα στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τις Βεργίδου στην πάσα, Στράντζαλη - Κάμφρεϊ στα άκρα, Κρολ στη διαγώνιο, Πολυνοπούλου - Μπλάνκο στο κέντρο και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Μετά από άστοχη επίθεση της Πολυνοπούλου, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 4-2 αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 4-4 με άσο της Κάμφρεϊ. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προσπέρασε ξανά με δύο πόντους (6-4) με άσο της Καλντερόν αλλά ο ΠΑΟΚ ανέκαμψε και πάλι με το σετ να πηγαίνει πόντο - πόντο μέχρι στη στιγμή που ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 11-13 μετά από κακή επίθεση της Νίζετιχ.

Η Κάμφρεϊ με άσο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (11-14) στην ομάδα του Μάρκο Φενόλιο. Με μπλοκ της Μπλάνκο, οι τυπικά φιλοξενούμενες έφτασαν στο 13-17 ελέγχοντας το σετ. Με χαμένη επίθεση της Σίλβα, η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο προσπέρασε με 18-23 και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Τα καλά σερβίς της Καλντερόν δυσκόλευσαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με μπλοκ της Κουλίκοβα, η ΑΕΚ προσπέρασε με 4-0 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 4-2 μετά από άστοχη επίθεση της Ένωσης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 5-5 αλλά τα καλά σερβίς της Κωνσταντινίδου να φέρνουν την ΑΕΚ στο 8-5 μετά από πρώτο χρόνο της Καλαντάντζε.

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έκανε πολλά λάθη, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε η ΑΕΚ για το 14-9 με την Καλντερόν. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 16-13 αλλά νέα άστοχη προσπάθεια της Κρολ έφερε το 18-13 υπέρ της Ένωσης. Δύο σερί άσοι της Κάμφρεϊ διαμόρφωσαν το 18-18 με την ομάδα του Οτσάλ να προσπερνά ξανά με 20-18 με τη Σίλβα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 22-22 αλλά η Σίλβα τελείωσε το σετ για την Ένωση με 25-22.

Η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τρίτο σετ. Η Ένωση προηγήθηκε με 4-1 και 7-3 με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να μειώσει με την Κρολ. Η Ένωση προσπέρασε με 11-7 με την Κουλίκοβα με τον ΠΑΟΚ να δείχνει αντίδραση και να μειώνει σε 12-9 με άσο της Κάμφρεϊ και σε 12-10 με μπλοκ της Κρολ.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ, όμως, είχε και πάλι απάντηση και προσπέρασε με 16-10 με επίθεση της Νίζετιχ. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά και πάλι τα πολλά λάθη δεν του επέτρεψαν να μειώσει με την ΑΕΚ να κατακτά το τρίτο σετ.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι. Η Ένωση προηγήθηκε με 8-2 με την Καλαντάντζε στο σερβίς με τον ΠΑΟΚ να μειώνει με την Κάμφρεϊ. Οι παίκτρεις του Οτσάλ είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και έφτασαν στο 19-12. Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήρε το σετ και τη νίκη με 3-1.

Διαιτητές:  Βασιλειάδης, Νικάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Πασπαλά, Τρίκκα.