Άνετος στην Έδεσσα ο Ολυμπιακός

Sportal newsroom 23:41 - 11.11.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 31-24 του Αερωπού στην Έδεσσα για την έβδομη αγωνιστική της Handball premier.

Το αήττητο σερί του στη Handball premier διεύρυνε ο Ολυμπιακος. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 31-24 του Αερωπού στην Έδεσσα για την έβδομη αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται πλέον μαζί με την ΑΕΚ στην κορυφή του πρωταθλήματος με 12 πόντους και ο πρωταθλητής χειμώνα όπως όλα δείχνουν θα κριθεί στο μεταξύ τους εξ’ αναβολής ντέρμπι του Δεκεμβρίου.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού δεν αντιμετώπισε προβλήματα, κόντρα στην - πάντα αξιόμαχη - ομάδα της Έδεσσας. Ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλή εκκίνηση στο ματς και επέβαλλε τον ρυθμό του από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τα τέσσερα τέρματα.

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι για το 7-17 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 7-18 υπέρ των Πειραιωτών. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού πήρε προβάδισμα 12 τερμάτων για το 9-21 με τον Σλαβούλιτσα και τον Παπαβασίλη στο 33ο λεπτό.

Αυτό ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα για τους Πειραιώτες στον αγώνα. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού άφησαν το πόδι από το γκάζι. Ο Τζηράς διαμόρφωσε το 15-25 του 42ου λεπτού και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στα έξι γκολ.

Ο Τζηράς διαμόρφωσε το 22-29 έξι λεπτά πριν το τέλος. Το γκολ του Τζίμπουλα διαμόρφωσε το 24-31 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ MANDYNAMIC- OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 24-31

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 4-9, 6-12, 7-16, 7-18 (ημχ), 11-22, 14-24, 16-25, 20-27, 22-29, 24-31

ΑΕΡΩΠΟΣ (Τούτσης): Αθανασίου, Γκοντσάροφ 2, Τζούλης, Ρόμπης, Δούκας, Παπαγιάννης 3, Μπούτκαρης 1, Βέρεμτσουκ, Σατσένκο 3, Οφρισένκο 8, Κουκουτσίδης 1, Γάτσης 2, Παπαδόπουλος 1, Γιαννούσης, Μαρίνος, Τοτίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 2, Βίντα 1, Τζίμπουλας 5, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής 1, Τσιγαρίδας 2, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 3, Κάβτιτς 4, Μιχαηλίδης 2.

Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 0/1-2/2