Δίποντο του Παναθηναϊκού στη Σαντορίνη

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:08 - 10.02.2024 / Ανανεώθηκε: 22:04 - 10.02.2024

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 σετ κόντρα στον ΑΟ Θήρας, η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε 2-2 και τελικά το τριφύλλι έφυγε με το δίποντο (3-2) από το νησί των Κυκλάδων για τη 17η αγωνιστική της Handball premier.

Ντέρμπι για γερά νεύρα έγινε στη Σαντορίνη ανάμεσα στον τοπικό ΑΟ Θήρας και τον Παναθηναϊκό για τη 17η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Το τριφύλλι έκανε πολύ καλή εκκίνηση, προηγήθηκε με 2-0 σετ αλλά η ομάδα του Ματέο Φρέσκι ισοφάρισε και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί, οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη παρουσιάστηκαν σοβαρές και έφυγαν από τις Κυκλάδες με τη νίκη με 3-2 σετ.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει με 3-2 σετ και στο ματς του πρώτου γύρου. Με τη νίκη αυτή το τριφύλλι έφτασε του 40 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από τον Ολυμπιακό που νίκησε τον Άρη. Η ομάδα της Σαντορίνης έχει πλέον 38 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στους νοκ άουτ προημιτελικούς για το Κύπελλο. Ο Παναθηναϊκός κοντράρεται στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ και ο ΑΟ Θήρας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Άρη.

Το τριφύλλι προσπέρασε με 2-5 με μπλοκ της Σαμαντάν και η ομάδα της Σαντορίνης πλησίασε στον πόντο (4-5) με άσο της Σαβάρ. Με μπλοκ της Παπαφωτίου η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε στο 4-9 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (6-12) με επίθεση της Άτκινσον. Με επίθεση της Μερκάδο οι γηπεδούχες μείωσαν 10-13, αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε πάλι διαφορά για το 12-18 με άσο της Άτκινσον. Ο ΑΟ Θήρας μείωσε 16-19 με τη Φίτζοκ αλλά το τριφύλλι προσπέρασε με 16-21 με άσο της Σαμαντάν και έκλεισε το πρώτο σετ με 19-25 μετά από λάθος επίθεση της Χριστοδούλου.

Με μπλοκ της Σαμαντάν ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 3-6 στο δεύτερο σετ αλλά οι γηπεδούχες ισοφάρισαν 6-6 με τη Μερκάδο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, παρά το γεγονός ότι το τριφύλλι προσπέρασε πάλι με δύο πόντους για το 8-10 μετά από λάθος της Φίτζοκ. Στο 19-19 ο Παναθηναϊκός έκανε μικρό σερί για το 19-21 μετά από λάθος της Χριστοδούλου και επίθεση της Άτκινσον. Με μπλοκ της Καρκάσες η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 20-23 και ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεύτερο σετ με πόντο της Παπαφωτίου.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Σαντορίνης προσπέρασε με 8-4 με επίθεση της Μερκάδο. Μετά από διαδοχικά λάθη των παικτών των γηπεδούχων ο Παναθηναϊκός μείωσε 8-7 αλλά η ομάδα του Ματέο Φρέσκι προσπέρασε με 11-7 με άσο της Μερκάδο. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μείωσε 12-10 αλλά οι γηπεδούχες πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο 23-16 μετά από κακή επίθεση της Καρκάσες. Ο ΑΟ Θήρας κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-17 μετά από άστοχη επίθεση της Χατζηευστρατιάδου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο τέταρτο σετ. Μετά από κακό σερβίς της Πόπιτς το τριφύλλι έφτασε στο 12-14 αλλά ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε και προσπέρασε με 15-14 μετά από μπλοκ της Μερκάδο. Με νέο μπλοκ της Μερκάδο η ομάδα της Σαντορίνης προσπέρασε με δύο πόντους για το 18-16. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο αλλά η τελική ευθεία ανήκε στην ομάδα της Σαντορίνης που έφτασε στο 24-19 και την κατέκτηση του τέταρτου σετ με 25-20.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 2-4 με την Καρκάσες και με 2-5 μετά από άστοχη επίθεση της Μερκάδο. Το τριφύλλι έχτισε σερί και πήρε μεγάλη διαφορά κατακτώντας το πέμπτο σετ και το δίποντο.

Διαιτητές: Νικάκης, Μάλφας, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Τρίκκα.