Μεγάλη νίκη για τον Άρη κόντρα στον Ολυμπιακό

Άρης βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:41 - 25.02.2023 / Ανανεώθηκε: 20:36 - 25.02.2023

Ο ψυχωμένος Άρης πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό (3-2) για τη 18η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Άρης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού για τη 18η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού έχανε με 2-1 σετ ενώ ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά (8-10) και στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενες παρατάχθηκαν με ομάδα ανάγκης αφού η Μίλιτσα Κούμπουρα τραυματίστηκε στον αγώνα με την Ταργκοβίστε για το CEV Cup.

Ο Άρης έμεινε πίσω με 2-1 σετ αλλά πέτυχε σπουδαία ανατροπή. Οι γηπεδούχες οδήγησαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ κι εκεί κρίθηκαν όλα.

Ο Ολυμπιακός με τη Γενιτσαρίδη στο σερβίς ανέτρεψε το 3-1 και προσπέρασε με 3-5 δείχνοντας να έχουν το πάνω χέρι μέχρι το 8-10. Οι γηπεδούχες έκαναν νέα ανατροπή και από το 11-12 έκαναν σερί 4-0 κατακτώντας το πέμπτο σετ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 41 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Ο Άρης έφτασε τους 23 και είναι στην έβδομη θέση.

Τα σετ: 25-18, 25-27, 18-25, 25-19, 15-12

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής αγώνα: Δεληκωστίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Σιδηράς, Αλεξίου, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-18

2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-27

3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 18-25

4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-19

5ο σετ: 3-5, 7-10, 11-12, 25-12

Τα σετ: 3-2 (25-18, 25-27, 18-25, 25-19, 15-12) σε 113'.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 60 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού  προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 5 (1/2 επ., 4 άσσους), Απλαδά 12 (3/9 επ., 9 μπλοκ), Τσούμπα 27 (24/54 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Σίλβα 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκου 17 (15/36 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ.-33% άριστες), Μπέτσεβα 15 (10/21 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 38% υπ.-30% άριστες) / Κακουράτου (λ, 70% υπ.-56% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Νταφοπούλου, Καϊσέδο 2 (2/4 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Σαλαγκούδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γουίντερς 18 (15/33 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 45% υπ.-30% άριστες), Λαμπρούση 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 13 (10/31 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 41% υπ.-30% άριστες), Τσιτσιγιάννη 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ), Καράρο 1 (0/2 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 41% υπ.-29% άριστες), Γιώτα 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ), Ζαφειρίου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Θέλαμε να κάνουμε μια νίκη απέναντι σε μια από τις ομάδες της πρώτης τετράδας και μακάρι να έρθουν κι άλλες γιατί έχουμε να παίξουμε με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε μεν την κούραση από την Ευρώπη, αλλά και την πολυτέλεια να φέρνει πολλές αθλήτριες από τον πάγκο και να αλλάζει τη ροή των σετ. Παρολά αυτά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη γιατί πραγματικά όλα τα κορίτσια έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στο 2ο σετ θα μπορούσαμε και το τρίποντο, αλλά όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό είναι πολύ σημαντικό το να καταφέρνεις να τον κερδίσεις.

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Μαραθώνιος και σήμερα, όμως δεν μπορέσαμε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα. Κάναμε κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία των σετ και το παιχνίδι στρεφόταν εναντίον μας. Χρειαζόμαστε όλες τις παίκτριες μας, για να παλέψουμε για τον στόχο μας. Τώρα, πρέπει να σκεφτούμε τον αγώνα μας για το CEV Cup την Πέμπτη, οι ημερομηνίες των πλέι οφ είναι πολύ μακριά».