«Καθάρισε» τον Άρη και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου η ΑΕΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:37 - 08.03.2024 / Ανανεώθηκε: 19:06 - 08.03.2024

Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 σετ του Άρη και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών στο Λουτράκι.

Η ΑΕΚ είναι η πρώτη φιναλίστ του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών. Η Ένωση επικράτησε 3-0 σετ του Άρη στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Λουτρακίου και θα έχει την ευκαιρία για back to back αφού είχε κατακτήσει το τρόπαιο στην Άρτα πέρυσι.

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στον αγωνιστικό χώρο. Η Ένωση κατέκτησε το πρώτο σετ, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 22-17 στο δεύτερο και έδειξε ικανή για την ισοφάριση. Σε εκείνο το σημείο, τα καλά σερβίς της Λαμπρινής Κωνσταντινίδου έφεραν την ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ στο 22-24 και την κατάκτηση και του δεύτερου σετ.

Η Ένωση με καλό σερβίς πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο ξεκίνημα του αγώνα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβγαλε δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή και με επιθετική αιχμή κυρίως την Μπάκα ισοφάρισε και πήρε διαφορά δύο πόντων για το 9-7 και στη συνέχεια ο Άρης είχε το προβάδισμα μέχρι το 12-10. Σε εκείνο το σημείωσε ένα σερί της ομάδας του Γιουνούς Οτσάλ έφερε την κατάσταση υπέρ της Ένωσης για το 15-17 μετά από χαμένο σερβίς της Σόουζα.

Με μπλοκ της Μπλάνκο η Ένωση προσπέρασε το 17-20 και μετά από λάθος της Ξανθοπούλου η ΑΕΚ έφτασε στο 19-23. Η Ένωση έφτασε στα τρία σετ μπολ (21-24) αλλά ο Άρης έδειξε αντίδραση και μείωσε 23-24 με την Μπάκα. Το πρώτο σετ έκλεισε με 23-25 και πλασέ της Τσάριτς.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ έφτασε στο 1-4 με καλές επιθέσεις της Στράντζαλη. Η Ένωση προσπέρασε με 3-7 μετά από κακό χτύπημα της Γιούρτζα. Ο Άρης μείωσε 7-8 με άσο της Μπάκα και ισοφάρισε 10-10 με μπλοκ της Νεσίμοβιτς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με δύο πόντους (13-11) με επίθεση της Γιούρτζα και με τρεις (15-12) μετά από μπλοκ άουτ της Μπάκα.

Ο Άρης είχε πάρει τον... αέρα του σετ και προηγήθηκε 22-17 δείχνοντας έτοιμος να ισοφαρίσει τον αγώνα. Ωστόσο η Λαμπρινή Κωνσταντινίδου με τα σερβίς της έφερε την ΑΕΚ σε θέση ισχύος για το 22-24 με τη Στράντζαλη να παίρνει πάνω της όλες τις επιθέσεις και την Κοσμά να βγάζει σπουδαίες άμυνες. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 23-25 μετά από λάθος των παικτριών του Άρη στο φιλέ.

Η εικόνα της Ντιναμό δίνει την πραγματική διάσταση της απόφασης που πήρε ο Λιούμπιτσιτς για την ΑΕΚ
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

15:13 - 08.03.2024

Ο Λιούμπιτσιτς πήρε τον Γενάρη την απόφαση να φορέσει την φανέλα της ΑΕΚ και επέμεινε πολύ σ' αυτήν, παρά την προοπτική που φαίνεται και τώρα πως θα μπορούσε να του δώσει η Ντιναμό

Με μπλοκ της Στράντζαλη και άσο της Τσίρκοβιτς, η ΑΕΚ προσπέρασε 5-8 στο τρίτο σετ. Ο Άρης μείωσε στον πόντο αλλά η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προσπέρασε με 8-13 με μπλοκ της Μπλάνκο. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη φαινόταν «άδεια» μετά την απώλεια του δεύτερου σετ και δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Γιουνούς Οτσάλ. Η ΑΕΚ με καλό σερβίς έχτισε διαφορά και έφτασε στην άνετη κατάκτηση του τρίτου σετ και τη νίκη.