Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, πέρασε και από το Άργος

Ολυμπιακός χάντμπολ

©Intime

Sportal newsroom 23:59 - 22.11.2023 / Ανανεώθηκε: 02:24 - 23.11.2023

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Διομήδη στο Άργος με 27-20 διατηρώντας το αήττητό του φέτος σε όλες τις διοργανώσεις του χάντμπολ που συμμετέχει!

Το αήττητο του διατήρησε ο Ολυμπιακός στην Χάντμπολ Premier League, αφού υπέταξε τον Διομήδη στο Άργος για την 9η αγωνιστική. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με σκορ 27-20, κάνοντας το 8/8 στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Γραμματικού έχουν 11 νίκες σε ισάριθμα ματς σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχουν, πιστοποιώντας την εξαιρετική τους κατάσταση φέτος.

Πλέον η προσοχή στρέφεται στο EHF European Cup, εκεί όπου οι Πειραιώτες αντιμετωπίζουν την MRK Trogir το προσεχές Σάββατο 25/11.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά, φτάνοντας στο 4-1 με τον Μιχαηλίδη πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 5λεπτου. Ο Σλίσκοβιτς με τρία διαδοχικά τέρματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 9-2, των «ερυθρόλευκων» μέχρι το 15’ και ο Κάβσιτς διαμόρφωσε στη συνέχεια το 10-2. Το σερί των Πειραιωτών σταμάτησε στα 18:55, με τον Διομήδη να σκοράρει δυο φορές και να μειώνει σε 4-10. Ο Βίντα στο 22’ απάντησε για τον Ολυμπιακό γράφοντας το 4-11, με τον Μοντόρο να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και να σημειώνει το 5-12 (26’) και το 5-13 (27’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-13, όμως ο Σάββας με ωραία προσπάθεια στο 29ο λεπτό σημείωσε το 6-14 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 7-14.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα με διαφορές ασφαλείας. Με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού, ο Κάβσιτς έγραψε το 10-19 και ο Τζηράς ανέβασε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά γράφοντας το 10-20 στα 41:15. Μετά το 11-21 που ακολούθησε οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-21 και στη συνέχεια σε 15-22, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το 15-23 και τον Μιχαηλίδη το 16-24. Ακολούθησε το τέρμα του Τσιγαρίδα 6΄λεπτά πριν τη λήξη για το 17-25 και στον υπολειπόμενο χρόνο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 27-20!

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 1-5, 2-7, 3-10, 5-12, 7-14 (ημχ.), 9-17, 10-18, 11-21, 13-22, 17-25, 20-27

Διομήδης (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας 5, Αναστασίου 5, Τσάκαλος, Τσέλιος, Τσερλετσκι 1, Τσακουρίδης 1, Ασβεστάς 3, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστακίδης, Μανθος 1, Μπεκιάρης, Καρκαγκέλης, Μπαλτατζής, Νικολίνταης, Σάλεμ 2, Στεφανίτσης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 4, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 2, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 5, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 3