Ελπίζει σε πρόκριση η Εθνική ανδρών, 31-27 την Ολλανδία

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:54 - 08.05.2024 / Ανανεώθηκε: 08:02 - 29.05.2024

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών επικράτησε 31-27 της Ολλανδίας στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα μπαράζ πρόκρισης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα τελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος έκανε η Εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών. Η «γαλανόλευκη» επικράτησε 31-27 της Ολλανδία στο κλειστό της Κοζάνης και θα πρέπει να υπερασπιστεί τη διαφορά των τεσσάρων τερμάτων στη ρεβάνς της Κυριακής στο Αϊντχόφεν.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, μετά την πρόκριση στα τελικά του Euro 2024 για πρώτη φορά στην ιστορία της, είναι μπροστά σε μία ακόμη μεγάλη στιγμή. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Εθνική χάντμπολ ανδρών πήρε για πρώτη και μοναδική φορά μέρος στα τελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος το 2005 στην Τυνησία.

Η Ελλάδα είχε πρώτο σκόρερ τον Αχιλλέα Τόσκα που σημείωσε επτά τέρματα. Ο Δημήτρης Τζηράς πέτυχε έξι γκολ έχοντας απόλυτη ευστοχία στις προσπάθειές του.

Η ομάδα του Στέφαν Όλσον προηγήθηκε 0-2 στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Φέλντεν. Ο ίδιος παίκτης σημείωσε δύο διαδοχικά τέρματα για το 5-8 της Ολλανδίας του 17ου λεπτού. Η Ελλάδα μείωσε στο γκολ (7-8) με τον Παναγιώτου και τον Μπόσκο αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι στο +3 (9-12) έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έκανε σερί και πήρε το πάνω χέρι. Η Ελλάδα προηγήθηκε 13-12 στο φινάλε του ημιχρόνου με τρία γκολ του Τζηρά και ένα του Παπαβασίλη.

Χέρι - χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Ελλάδα πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων για το 18-15 με εύστοχο πέναλτι του Τζηρά στο 40ό λεπτό. Η Ολλανδία μείωσε σε δύο τέρματα αλλά η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έφτασε στο 22-18 με τον Παπαβασίλη και τον Μπόσκο 15 περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η Ελλάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς μέχρι το φινάλε. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η διαφορά έφτασε μέχρι τα πέντε τέρματα για το 27-22 με τον Τόσκα λιγότερο από λεπτά πριν το τέλος. Η Εθνική χάντμπολ ανδρών έφτασε στο 31-26 με τον Παπαβασίλη και ο Στέινς διαμόρφωσε το 31-27 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΛΛΑΔΑ- ΟΛΛΑΝΔΙΑ 31-27

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 4-6, 7-9, 9-12, 13-12 (ημχ), 15-15, 18-16, 22-18, 24-21, 28-24, 31-27

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου 4, Μπόσκος 5, Λιάπης 3, Μάλλιος, Παπάζογλου, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 7, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 3, Τζηράς 6, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 1, Αραμπατζής 2, Σάββας, Κεδέρης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Όλσον): Στάβαστ 1, Βαν Ζούντερτ, Τεν Φέλντε 10, Μπλάου, Σουνάκερ, Ντόρτζελο, Σάγκεν 4, Κόι, Γκένεν, Φερστάινεν 3, Κλέικερς 1, Στάινς 4, Σμιτς Τ., Σμιτ, Ντε Λάνγκε, Μπάιγενς 4.

Διαιτητές: Γκάσμι- Γκάσμι (Γαλλία), Παρατηρητής: Κόεν (Ισραήλ), Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 5/5-4/5