Ο Εθνικός νίκησε τη Βουλιαγμένη στα πέναλτι και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:13 - 10.05.2024 / Ανανεώθηκε: 20:40 - 20.05.2024

Ο Εθνικός νίκησε 17-15 τη Βουλιαγμένη στα πέναλτι και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου πόλο γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ο Εθνικός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου πόλο γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 17-15 της Βουλιαγμένης στα πέναλτι και θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στον Ολυμπιακό, που νίκησε νωρίτερα τον Άλιμο.

Ο Εθνικός έκανε μία απίθανη ανατροπή αφού βρέθηκε να χάνει 12-8 στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Πειραιά πέτυχε τέσσερα αναπάντητα τέρματα και οδήγησε τον ημιτελικό στα πέναλτι. Εκεί, η Σωτηρέλη απέκρουσε την εκτέλεση της Κρασσά και έδωσε την πρόκριση στον Εθνικό.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων άνοιξε το σκορ με τη Σλίκινγκ αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε με τη Μιχαΐλοβιτς. Η Βουλιαγμένη πήρε και πάλι το πάνω χέρι με πέναλτι της Σλίκινγκ, όμως ο Εθνικός έφερε την κατάσταση υπέρ του για το 3-2 με την Καραμπέτσου και την Τέρνερ στην παίκτρια παραπάνω. Η Τζούστρα και η Γιαννοπούλου διαμόρφωσε το 3-4 υπέρ της Βουλιαγμένης στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με τέρμα της Τζούστρα, η ομάδα των νοτίων προαστίων πήρε διαφορά δύο τερμάτων (3-5) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Εθνικός μείωσε 4-5 με την Άλκηστη Μπενέκου, αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Βουλιαγμένη που πέτυχε τρία διαδοχικά τέρματα με Ελληνιάδη και Κρασσά (2) για το 4-8 του δεύτερου οκταλέπτου.

Ο Εθνικός μείωσε 5-8 με τη Μιχαΐλοβιτς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά η Τζούστρα επανέφερε τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα υπέρ της Βουλιαγμένης. Η Μιχαΐλοβιτς μείωσε και πάλι στα τρία γκολ και στη συνέχεια η Στρατιδάκη διαμόρφωσε το 6-10 πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Εθνικός μείωσε 8-10 με δύο διαδοχικά γκολ της Καραμπέτσου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Βουλιαγμένη προηγήθηκε 8-12 με γκολ της Σλίκινγκ και της Πάτρα. Ο Εθνικός, όμως δεν κατέθεσε τα όπλα και μείωσε 11-12 με δύο γκολ της Τορνάρου και ένα της Καραμπέτσου δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η Καραμπέτσου ισοφάρισε 12-12 και οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι. Εκεί, η Σωτηρέλη απέκρουσε την εκτέλεση της Κρασσά και έστειλε τον Εθνικό στον τελικό.