Ο ΠΑΟΚ υποτάχθηκε στο Μιλάνο

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:26 - 13.12.2023 / Ανανεώθηκε: 23:03 - 13.12.2023

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Μιλάνο στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του CEV Cup.

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε απέναντι στη Μιλάνο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 3-0 σετ στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του CEV Cup στην Ιταλία.

Ο ΠΑΟΚ θέλει μόνο στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης (21/12, 18:00) και μάλιστα με 3-0 ή 3-1 σετ προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι θα αποχαιρετήσει τη διοργάνωση. Θυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε με δύο νίκες κόντρα στη Μλάντοστ.

Με δύο διαδοχικούς άσους του Τρούχτσεβ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 2-5. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (6-7) μετά από χαμένη επίθεση του Σαλταφερίδη και έφτασαν στο 12-10 με άσο του Καζίσκι. Ο ΠΑΟΚ πλησίαζε διαρκώς αλλά η Μιλάνο προηγήθηκε με 19-16 με άσο του Πόρρο. Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα είχε τον έλεγχο και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21 με επίθεση του Ντίρλιτς.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-8 με μπλοκ άουτ του Φαν Χάρντερεν. Η Μιλάνο έκανε σερί 4-0 για το 10-8 με άσο του Μελγκαρέχο, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 10-11 με άσο του Φαν Χάρντερεν. Με άσο του Πόρρο και επίθεση του Καζίσκι, η ομάδα της Ιταλίας προηγήθηκε με 15-12. Ο ΠΑΟΚ μείωνε διαρκώς αλλά η Μιλάνο διατηρούσε τη διαφορά και κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ η Μιλάνο πήρε διαφορά από νωρίς. Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα προηγήθηκε με 17-8 και 19-9 αλλά ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση και μείωσε 20-16 με τον Τρούχτσεβ. Η ομάδα της Ιταλίας διατήρησε τον έλεγχο και πανηγύρισε τη νίκη

Διαιτητές: Ζντένεκ Γκραμπόφσκι (Τσεχία), Χρίστος Μαϊφόσιης (Κύπρος).