Άνετα στον τελικό του Κυπέλλου η Νέα Ιωνία

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:00 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:00 - 10.03.2024

Η Νέα Ιωνία επικράτησε 38-25 της Αναγέννησης Άρτας και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ γυναικών.

Η Νέα Ιωνία θα είναι η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ γυναικών. Η ομάδα της Αθήνας επικράτησε 38-26 της Αναγέννησης Άρτας στον ημιτελικό του Final 4 στα Μελίσσια και προκρίθηκε στον τελικό για 16η φορά στην ιστορία της.

Ο τελικός του Κυπέλλου χάντμπολ γυναικών θα γίνει τη Δευτέρα 11 Μαρτίου στις 20:00 το βράδυ. Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και η Νέα Ιωνία έχουν από έξι τρόπαια.

Η Νέα Ιωνία ήλεγχε από την αρχή του ματς τον αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει διαφορά 11 τερμάτων (19-8) από το ημίχρονο και έτσι είχε την ευκαιρία να κάνει και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του τελικού.

Οι Κυπελλούχες Ελλάδος είχαν σε καλή ημέρα και τις δύο τερματοφύλακες την Κεπεσίδου στο πρώτο ημίχρονο και τη Μακρή στο δεύτερο ημίχρονο, με την Λιουμπιάναια πρώτη σκόρερ (7 γκολ).

Η ομάδα της Άρτας προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, έχοντας την Ανδρίτσου πρώτη σκόρερ (8 γκολ).

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 38-25

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 8-4, 13-5, 19-6, 19-8 (ημχ), 21-10, 25-13, 27-19, 30-22, 33-23, 38-25

ΟΦΝΙ (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 3, Νοροτσέα 1, Λιουμπιάναια 7, Αράλντι 2, Κμίροβα 3, Κρνιτς 3, Μακρή, Φράγκου 2, Ν. Κεπεσίδου 2, Γιαννοπούλου 1, Ντιμτσούδη, Διακογιάννη 4, Νταβίντοβιτς 5, Πάπα 2, Στουγιαννίδου 3.

ΑΡΤΑ (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 1, Αμβροσιάδου 3, Ρίζου, Μόσχου, Σκάρα, Νούλα 2, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου 1, Μούρνου 4, Σαϊντοβα, Ανδρίτσου 8, Καραχαρίση, Προκοπίδου 5, Μάστακα 1.

Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 0/1-3/4

«Ήμασταν πολύ καλοί από την αρχή και ουσιαστικά το ματς κρίθηκε από το α’ ημίχρονο. Έχουμε κάποιες ώρες να προετοιμαστούμε για το μεγάλο τελικό. Η ζωή του προπονητή έτσι είναι, έχει χρειαστεί να αντιμετωπίσω και άλλες φορές πρώην ομάδες μου», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Πάνος Γούσιος, προπονητής της Νέας Ιωνίας.