Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Νοβάρα ο Ολυμπιακός

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού

© Ερασιτέχνης Ολυμπιακός

Sportal newsroom 23:23 - 06.12.2023

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη κόντρα στη Νοβάρα, η οποία ήταν ανώτερή του και του... έκοψε τον δρόμο προς τα προημιτελικά του CEV Challenge Cup γυναικών

Ο Ολυμπιακός πάλεψε κόντρα στη Νοβάρα, όμως τελικά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και κατ' επέκταση την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup γυναικών. Η ιταλική ομάδα ήταν ανώτερη και τελικά πανηγύρισε την επικράτηση, με σετ 3-0.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν ξεκίνησαν καλά και είδαν τον αντίπαλό τους να φεύγει μπροστά στο σκορ με 6-0, παίρνοντας τελικά το πρώτο σετ με 25-13. Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Ολυμπιακού πάλεψαν περισσότερο, έφτασαν το σκορ στο 18-16, εντούτοις δεν τα κατάφεραν και οι Ιταλίδες έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι Πειραιώτισσες έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και πήραν νωρίς το προβάδισμα, ενώ έφτασαν τη διαφορά στο +5 (12-17). Όμως η Νοβάρα τελικά γύρισε το ματς το οποίο εξελίχθηκε σε θρίλερ και ολοκληρώθηκε με 3-0 σετ (29-27).

Τα σετ: 25-13, 25-19, 29-27