Διπλό τετράδας για τον Μίλωνα στην Κρήτη

ΟΦΗ - Μίλωνας / © Intime

Sportal newsroom 20:15 - 12.02.2023 / Ανανεώθηκε: 20:18 - 12.02.2023

Ο Μίλωνας επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΟΦΗ για τη 14η αγωνιστική της Volley League.

Ο Μίλωνας εδραιώνεται στην τετράδα της Volley League. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα επιβλήθηκε με 3-0 σετ του ΟΦΗ και έφτασε τους 28 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τον Φοίνικα Σύρου που είναι στην πέμπτη θέση.

Ο ΟΦΗ παρέμεινε στους έξι βαθμούς και την προτελευταία θέση. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες του αγώνα.

Με άσο του Χερ ο Μίλωνας προηγήθηκε με 5-8 στο πρώτο σετ. Ο Ντεμιρτζί μείωσε στον πόντο (10-11) για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα με Μολίνα στη γραμμή του σερβίς να δίνει ευκαιρία στον Μίλωνα να ξεφύγει ξανά για το 10-14 με επίθεση του Πορτορικανού ακραίου.

Ο ΟΦΗ μείωσε στον πόντο (16-17) με επίθεση του Βαϊόπουλου και ισοφάρισε (18-18) με άσο του ίδιου παίκτη. Μετά από λάθος του Γιορνάνοφ και μπλοκ του Τζιουμάκα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-19 δείχνοντας να έχουν το πάνω χέρι στο φινάλε του σετ. Ο Μίλωνας ισοφάρισε (21-21) με μπλοκ του Μπράιαν. Ο Μολίνα με ρεσιτάλ από τη γραμμή του σερβίς (τρεις διαδοχικοί άσοι) έδωσε τρία σετ μπολ στον Μίλωνα που πήρε το σετ με επίθεση του Μπράιαν.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Μίλωνας προσπέρασε με 4-7 με μπλοκ του Μπράιαν. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 8-12 μετά από λάθος επίθεση του Ντεμιρτζί. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα είχαν βρει ρυθμό και έφτασαν στο 9-16 με μπλοκ του Γιορντάνοφ. Με μπλοκ του Μπράιαν και άσο του Μολίνα, ο Μίλωνας έφτασε στο 14-21 και κατέκτησε το σετ με σχετική άνεση.

Ο ΟΦΗ έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο τρίτο σετ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 8-7 με μπλοκ του Τζιουμάκα με τον Μίλωνα να προσπερνάει με 10-11 με τον Χερ. Ένα λάθος του Αντάμι έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα να προσπεράσει με 13-15 αλλά ο ΟΦΗ έδειξε αντίδραση και προηγήθηκαν με 19-18 με τον Ντεμιρτζί. Με άσο του Τζιουμάκα και επίθεση του Έλληνα διαγώνιου, η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έφτασε στο 23-19 και κατέκτησε το τρίτο σετ.

Ο ΟΦΗ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προηγήθηκε με 7-2 με τον Μίλωνα να πλησιάζει στον πόντο (10-9) με επίθεση του Εφραιμίδη. Με άσο του Έλληνα ακραίου και επίθεση του Γιορντάνοφ ο Μίλωνας έφτασε στο 12-15 με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει (15-15) με άσο του Τζιουμάκα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το φινάλε του σετ. Στο 22-22 ένα λάθος του Τζιουμάκα και ένα μπλοκ του Μπράιαν έφεραν την ομάδα της Νέας Σμύρνης στο διπλό ματς μπολ (22-24) με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ματς μετά από λάθος του Τζιουμάκα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Βλαχάκης, Επόπτες: Μανωλάκης, Συκάς, Γραμματεία: Παπαδάκη.