Handball premier: Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ

Ολυμπιακός χάντμπολ ανδρών/©Intime

Sportal newsroom 22:55 - 14.12.2022 / Ανανεώθηκε: 15:58 - 15.12.2022

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 22-20 της ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι της δωδέκατης αγωνιστικής της Handball premier.

Σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 22-20 της ΑΕΚ για τη δωδέκατη αγωνιστική της Handball premier. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έφτασε τους 22 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Ένωση.

Ο Λέμος άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στην πρώτη φάση του αγώνα. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού προηγήθηκε με 3-1 με τον Μοντόρο, με την Ένωση να ισοφαρίζει με τον Βραζιλιάνο πλέι μέικερ.

Ο Νιοκάς έφυγε στον αιφνιδιασμό για το 7-5 στο 16ο λεπτό. Η ΑΕΚ ισοφάρισε ξανά με τον Μαντάλινιτς με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει το 9-10 υπέρ της ομάδας του Αλέξη Αλβανού. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν με τον Παπαβασίλη και ο Μιχαηλίδης σκόραρε για το 11-10 του ημιχρόνου.

Με γκολ του Παπαβασίλη, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 12-10 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Ένωση μείωσε με τον Μαντάλινιτς με τους Πειραιώτες να χτίζουν διαφορά για το 15-11 με τον Μοντόρο.

Ο Αλμέιδα μείωσε για την Ένωση με τον Δομπρή και τον Οστρούτσκο να φέρνουν την ομάδα του Νίκου Γραμματικού και πάλι στο +4 για το 17-13 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Τικ δέκα λεπτά πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση και προσπέρασε με 21-18 με τον Βέμπερ.

Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 22-20

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-4, 6-5, 8-7, 9-8, 11-10 (ημχ), 13-11, 15-12, 17-14, 18-17, 21-18, 22-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Δομπρής 1, Βέμπερ 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν 4, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 6, Νικολαιδης, Αλμέιδα 3, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 3, Λέμος 2, Κεδέρης.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 10’ Καραμπουρνιώτης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 60’ Βέμπερ (παρεμπόδιση ρήψης- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/1-3/3

Οι παρατηρητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 13:35 έγινε διακοπή του αγώνα διότι έγινε ρίψη υγρών αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο από την πλευρά των φιλάθλων του γηπεδούχου σωματείου. Στο 23:20 έγινε δεύτερη διακοπή του αγώνα διότι έπεσαν δύο μπουκαλάκια με νερό εντός του αγωνιστικού χώρου από την πλευρά των φιλάθλων των γηπεδούχων προς τους παίκτες της ΑΕΚ με αποτέλεσμα να γίνει σύσταση από τα μεγάφωνα».